Akne
Akne kod mačaka predstavljaju pojavu crnih tački na bradi. Stres, nedovoljno sređivanje krzna, imunsupresija, i kontaktni dermatitis mogu biti okidač za akne. Akne nastaju kada sekret iz lojnih žlezda u koži ne može pravilno da se prazni. Kanali lojnih žlezda se zapuše sekretom, mrtvim ćelijama kože i bakterijama. Mačka se u početku češe i grebe na mestu gde su akne počele da se stvaraju. To može dovesti do opadanja dlake i sekundarne infekcije. Druge kožne bolesti koje daju sličnu kliničku sliku su eozinofilni granulom, demodikoza i gljivična infekcija.
Retko, alergijska reakcija na plastične posude za hranu može izazvati akne, pa zato vredi pokušati sa činijama od drugog materijala i pratiti da li ima poboljšanja. Šampon ili preparati za tretman akni koji sadrže 3% benzoil peroksida koriste se da bi se smanjila produkcija sekreta lojnih žlezda i broj bakterija. Oralni antibiotici mogu biti propisani ako je prisutna sekundarna infekcija ili dermatitis. Nikada nemojte primenjivati lokalni tretman akni , pre nego što konsultujete veterinara, zato što mačka lizanjem može konzumirati i lek.
Testovi koji se koriste da bi se eliminisala druga stanja koja mogu dati promene slične aknama su skarifikat kože, uzimanje brisa i biopsija. Ove dijagnostičke metode preporučuju se u slučaju dermatitisa i ekstremnog samopovređivanja.
Dodaci ishrani koji sadrže omega masne kiseline mogu pomoći u prevenciji akni. Antioksidantna aktivnost ovih suplemenata štiti ćelije kože od oštećenja koja mogu dovesti do pojave akni. Alergija na hranu je moguć uzrok nastanka akni, kada uz ove promene postoje i drugi simptomi koji upućuju na alergiju. Tad se preporučuje upotreba hipoalergijske dijetirane hrane.
Slabo lizanje i sređivanje mačke koje je izazvalo akne može biti samo simptom osnovne bolesti. Zato, ako je mačka nedavno promenila svoje navike u sređivanju, trebalo bi je odvesti kod veterinara koji će je pregledati i uraditi analizu krvi.
Rutinsko čišćenje brade sa vatom ili gazom može pomoći mačkama koje su sklone aknama.