fbpx

Astma

Astma kod mački je relativno česta bolest, od koje boluje oko 1% mački. Bolest je slična astmi kod ljudi.

Šta izaziva astmu?

Astmu kod osetljivih mački pokreće izloženost alergenima. To su najčešće polen,cigarete, dim iz kamina, različiti sprejevi, osveživači prostorija, dezodoransi, parfemi i prašina iz posipa za mačke. Kao odgovor na izloženost alergenu glatki mišići koji okružuju disajne puteve izazivaju sužavanje nihovog lumena. Sluzokoža disajnih puteva takođe može biti upaljena i proizvoditi velike količine sluzi, što dodatno otežava disanje.

Simptomi astme

Najčešći simptom astme je kašalj. On podseća na kašalj koji se javlja kada mačka pokušava da izbaci dlake iz želuca. Ostali simptomi su otežano disanje i letargija. Mačke koje imaju napade astme koji duže traju ili se često ponavljaju mogu držati otvorena usta i dahtati.

Dijagnoza

Da bi se postavila dijagnoza potrebna je detaljna anamneza i fizički pregled. Veterinar prilikom ovog pregleda stetoskopom može čuti otežano disanje, međutim za postavljanje dijagnoze obično su potrebni i dodatni testovi. Na rentgenskom snimku obično se vide znakovi upale pluća.Ispirak dušnika i posmatranje dobijenog sadržaja pod mikroskopom, nekada se preporučuje kao dodatna dijagnostička metoda.Takođe, potrebno je uraditi i testove kojima se isključuju paraziti, kao što je srčani crv.

Terapija

Kao i kod ljudi astma je bolest koju je potrebno lečiti, ali je nije moguće u potpunosti izlečiti. Mnoge mačke dobro reaguju na tretman sa inhalacionim lekovima koji se aplikuju pomoću maske. Kortikosteroidi imaju ulogu u kontrolisanju zapaljenske reakcije u plućima, a bronhodilatatori pomažu da se disajni putevi prošire u toku napada da bi se olakšalo disanje. Nekim mačkama su potrebne obe vrste lekova. Lekovi koji se primenjuju oralno, takođe mogu da se koriste, ali su manje efikasni i imaju više neželjenih efekata. Mačkama čije stanje nije moguće u potpunosti kontrolisati inhalacionim lekovima, često se prepisuju oralni kortikosteroidi. Mačka koja doživi jak, akutni napad astme zahteva hitan tretman. Na putu do veterinara mačku bi trebalo što manje uznemiravati. Kada stigne u ambulantu primeniće se kortikosteroidi brzog dejstva i kiseonik, a u nekim slučajevima i bronhodilatatori. Ovi jaki napadi mogu ugroziti život Vaše mačke.

Prevencija napada

Za prevenciju napada je najvažnije je primenjivanje propisane terapije prema uputstvima veterinara. Osim toga, važno je i izbegavanje izloženosti potencijalnim alergenima. Odaberite posip za mačku koji ima što manje prašine ili silikonski posip. Izbjegavajte u kući pušenje ili korišćenje kamina. Odaberite proizvode koji ne sadrže jake parfeme. Kada koristite sprejeve za kosu ili za čišćenje, potrudite se da mačka ne bude u blizini. Tkođe, možete razmisliti i o prečistaču vazduha. Vođenje evidencije o napadima astme Vaše mačke i situacijama u kojima su počeli može Vam pomoći da otkrijete neke okidače, tako da ih kasnije možete izbeći.

you