fbpx

Displazija kukova

Displazija je malformacija zgloba kuka. To je genetsko stanje na koje se može uticati ishranom. Nema leka za displaziju kuka, međutim, postoji mnogo potpornih tretmana koji su danas dostupni za kućne ljubimce kojima je dijagnostikovano ovo stanje. Displazija kuka može se javiti kod mnogih kućnih ljubimaca, međutim, uglavnom se javlja kod velikih rasa pasa, kao što su danska doga , mastif, labrador, nemački ovčar, mešanci i mnogi drugi . Razumevanje stanja i dostupnih mogućnosti tretmana je važno kako biste omogućili Vašem ljubimcu prijatan život sa ovim stanjem.

Displazija kuka je nasledni poremećaj izazvan malformacijom zglobne čašice kuka i glave butne kosti, najčešće kod velikih rasa pasa.Da bi se zglob pravilno razvijao, čašica i glava butne kosti moraju se razvijati ravnomerno. Kod nekih pasa oni ne rastu ravnomerno ili ne rastu istom brzinom. To dovodi do gubitka zglobne hrskavice, razvoja artritisa i pojave abnormalnih pokreta u zglobu kuka. Svaki od ovih problema dovodi do pojave bola i hramanja životinje.

Displazija kukova se dijagnostikuje rentgenskim snimanjem kukova Vašeg ljubimca. Međutim, postoji nekoliko simptoma na osnovu kojih možete posumnjati da Vaš ljubimac pati od displazije. To su: ukočenost u zglobu kuka, neodlučnost pri ustajanju iz ležećeg položaja, hramanje, neprijatnost pri skakanju. Najbolje je da se dijagnostika displazije izvrši sa 18 do 24 meseca starosti. Ako se rentgenski snimak uradi ranije možda se neće videti pravo stanje displazije zato što zglob nastavlja da se razvija sve do druge godine starosti kod velikih rasa pasa.

Postoji mnogo različitih tretmana koji su na raspolaganju za životinje sa dijagnozom displazije kuka. Koji će se koristiti zavisi od stepena bola koji oseća Vaš ljubimac, od uticaja displazije na kvalitet života Vašeg ljubimca i od cene. Najbolji tretman za Vašeg ljubimca trebalo bi da izaberete u dogovoru sa Vašim veterinarom.

Tretman uključuje:

  1. Težina- Održavanje odgovarajuće tjelesne težine je bitno kod životinja sa dijagnozom displazije kuka. Kod gojaznih životinja stvara se dodatni pritisak na zglob kuka , što izaziva bol i ukočenost.
  2. Ishrana – Ishrana ima ključnu ulogu kod životinja sa dijagnozom displazije. Štenad velikih rasa pasa koja se hrani hranom posebno napravljenom za ovu kategoriju, koja ima pravilno izbalansiran odnos hranljivih materija i vitamina, ima manji rizik za nastanak displazije ili može bar ublažiti problem.
  3. Prirodni dodatci ishrani – Danas na tržištu postoji mnogo prirodnih dodataka ishrani koji mogu pomoći da se ublaže problemi u zglobu povezani sa displazijom. Neki od tih dodataka sadrže glukozamin, hondroitin, vitamine i minerale koji olakšavaju pokrete zgloba i regeneraciju hrskavice.
  4. Lekovi – Lekovi koji se najčešće koriste zbog bola i ukočenosti izazvane displazijom su iz grupe NSAI ( nesteroidni antiinflamatorni lekovi).Efikasnost svakog od ovih lekova zavisi od tolerancije Vašeg ljubimca i nivoa bola. Možda će biti potrebno da probate nekoliko različitih lekova pre nego što nađete onaj koji Vašem ljubimcu najviše odgovara.
  5. Ugradnja veštčkog kuka – Kod životinja sa teškom displazijom možda će biti potrebno zameniti ceo zahvaćen zglob. Odluka za ovu operaciju baziraće se na nivou aktivnosti Vašeg ljubimca i na kvalitetu njegovog života.
  6. Postoje i druge hirurške metode koje se mogu primeniti u zavisnosti od starosti životinje i stepena ošterćenja zgloba.
  7. Fizikalna terapija je takođe prikladna kao dodatak terapiji.

 

Važno je zapamtiti da je displazija kuka nasledna bolest. Pre kupovine ili usvajanja psa velike rase, proverite kod odgajivača da li roditelji psa imaju sertifikat da su slobodni od displazije. Ako odgajivač nema ovaj sertifikat ne može garantovati da životinja neće imati displaziju i u tom slučaju je bolje da potražite drugog odgajivača. Također je važno zapamtiti da ako Vaš ljubimac ima dijagnostikovanu displaziju kukova ne bi trebao da se pari, jer može ovaj problem da prenese na sledeću generaciju.

you