fbpx

Graviditet – trudnoća

Odgajanje legla štenaca može biti veoma interesantno iskustvo. Međutim, važno je da znate šta možete očekivati i kako da pratite napredak Vašeg ljubimca. Uz pravilnu i pažljivu negu, možete biti sigurni da će Vaša ljubimica odgajiti zdravo leglo.

Prvi važan korak za trudnoću psa je parenje. Pre parenja, važno je da ste sigurni da je Vaš ljubimac zdrav i zato bi trebalo da je odvedete kod veterinara na pregled. Ako je zdrava i polno zrela, počnite da pratite simptome estrusa. Uobičajeni znakovi su oticanje vulve i krvavi iscedak iz vagine. Tokom tog vremena, ženka će početi često da njuši i liže područje vagine. Između 10. i 14. dana je vreme za parenje. Većina vlasnika će dva puta pariti pse tokom ovog perioda.

Prosečno, trudnoća kuje traje oko 63 dana. Kako se približava termin porođaja, važno je početi sa pripremama za uspešan porođaj. Tokom zadnje trećine graviditeta potrebno je da postepeno povećavate količinu hrane Vašem psu. Možete joj pomoći i tako što ćete joj ponuditi više manjih obroka u toku dana, zato što plodovi pritiskaju želudac. Takođe je važno da na vreme pripremite korpu ili prostor gde planirate da se Vaš pas ošteni, da bi ona imala dovoljno vremena da se privikne na ovaj prostor i da se u njemu oseća sigurno. Prostor namenjen za porođaj bi trebao da bude dovoljno velik da kuja može slobodno da se kreće i da ima niske stranice ili rupu sa strane da možete lako da priđete.Na pod ovog prostora stavite dosta čistog papira ili pelene koje se mogu lako menjati tokom porođaja.

Kada se približi vreme porođaja Vaš ljubimac može početi neobično da se ponaša. Neke životinje u ovom periodu pokušavaju da se sakriju, dok druge žele stalno da budu uz svog vlasnika. Važno je da posmatrate i da poštujete potrebe Vašeg ljubimca u ovom periodu. Važno je da je u ovom periodu Vaša ljubimica već dobro upoznala prostor u kojem bi trebala da se ošteni i da se u njemu oseća potpuno sigurno. Kada dođe vreme za porođaj, ona će početi da se napinje i porođaj će početi. Dužina porođaja zavisi od rase, veličine glave plodova i broja plodova. Konsultujte se sa Vašim veterinarom da bi ste dobili više informacija koje su specifične za Vašeg ljubimca. Ako se štene ne rodi dva sata nakon što su počele kontrakcije i napinjanje, trebalo bi da odmah pozovete veterinara.

Većina štenaca se rodi u roku od deset minuta nakon što su vidljivi u porođajnom kanalu.Obično se nalaze u posteljici, a ponekad posteljica može biti izbačena i nakon šteneta. Normalno je da majka želi da pojede posteljicu nakon rođenja svakog šteneta. Hormoni koji se nalaze u posteljici imaju ulogu u stvaranju mleka. Nakon rođenja, majka će lizati i njuškom gurati štene. Na ovaj način ona čisti štene i podstiče disanje. Ako majka ne ukloni posteljicu sa šteneta, potrebno je da Vi to brzo uradite i da podstaknete štene da diše. Očistite mu nos i usta od sluzi i nežno ga masirajte da biste pokrenuli disanje. Ako majka nije pregrizla pupčanu vrbcu, potrebno je da Vi to uradite.Prvo podvežite čistim koncem, a zatim presecite na oko 2,5cm od štenetovog stomaka. Ako Vaša kuja ne može da se ošteni ili ako se pojavi neki problem prilikom porođaja odmah pozovite veterinara!

Nakon porođaja, pažljivo posmatrajte majku i štence. Proveravajte temperaturu u prostoriji i ako je potrebno uključite grejanje. Prvih nekoliko dana temperatura bi trebala da bude oko 32 stepena.Pažljivo pratite da li majka ima dovoljno mleka i da li svi štenci uspevaju da dobiju dovoljno hrane u ovom periodu.

you