fbpx

Mačka senior kategorije

Uz adekvatnu ishranu i redovnu vakcinaciju mačke mogu živeti mnogo duže nego što je to bilo moguće ranije. Mačke koje ne izlaze napolje uglavnom žive 15 do 18 godina, a neke čak i preko dvadeset.To nije bio slučaj sa ranijim generacijama naših mačijih prijatelja. Mačke koje ne izlaze napolje nisu izložene različitim opasnostima spoljne sredine, kao što su neke bolesti ili automobili, pa se često dešava da zanemarimo nihove preventivne preglede zato što nam deluje da su zdrave. Starije mačke mogu imati blage simptome koji se mogu pripisati normalnom procesu starenja. Zato se često dešava da se previdi da postoje fizički uzroci tih promena, a kada se one otkriju na samom početku, može se značajno usporiti njihovo napredovanje. Rano otkrivanje i lečenje simotoma koji se pojavljuju, može ne samo produžiti život Vašoj mački, već i poboljšati kvalitet njenog života u poznim godinama.

Preventivni pregledi su veoma važni za zdravlje Vašeg ljubimca. Za ljude, preventivni pregledi su značajni za ranu dijagnostiku bolesti kao što je šećerna bolest, bolesti srca ili disfunkcija jetre. Zato je potrebno, da kao odgovorni vlasnici koji vole svoju mačku i njoj pružimo isti tretman.

Kada Vašu mačku odnesete na preventivni pregled, veterinar će želeti da zna da li ste primetili neke promene u njenom ponašanju. Promene u količini vode koju pije, apetitu, aktivnosti, učestalosti povraćanja, količini urina i konzistenciji stolice su podaci na koje bi trebalo da obratite pažnju i da kažete veterinaru svoja zapažanja.

Skoro svi smo nekada videli “staru mršavu mačku”. Ali za starije mačke nije normalno da izgube apetit i da počnu da slabe. Zapravo, kada se primeti gubitak težine, već se dešavaju značajne promene. Obično, gubitku težine prethode drugi simptomi. U nekim slučajevima, mačka još uvek normalno jede, ili čak jede halapljivo, ali gubi na težini. Kada mačka od 4,5 kg izgubi 900 g, ili 20% svoje težine to je kao da čovek od 90 kg oslabi 18 kg!

Neke od bolesti i organskih disfunkcija koje se mogu javiti kod starijih mački navedene su u nastavku teksta zajedno sa simptomima. Važno je da znate da se samo na osnovu simptoma ne može postaviti dijagnoza bolesti. Potreban je pregled, analiza krvi i radiologija zajedno sa istorijom da bi se potvrdila bolest.

Senilnost

Smanjen apetit, agresivnost, neprikladna eliminacija, smanjeno sređivanje krzna, glasno mjaukanje, lutanje.

Bolesti bubrega

Povećan unos vode, učestalo mokrenje ili mokrenje izvan posude sa posipom, gubitak težine.

Inflamatorna bolest creva (engl. IBD)

Povraćanje ili proliv, krv u stolici, gubitak težine, neprikladna eliminacija.

Hipertireoidizam

Gubitak težine uprkos normalnom ili, čak pojačanom apetitu, smanjeno sređivanje dlake i noktiju, povraćanje, ubrzan rad srca, povećana agresivnost ili naklonost.

Dijabetes

Pojačana žeđ i mokrenje, infekcije mokraćne bešike, gubitak težine.

Artritis, degenerativne bolesti diska

Atrofija mišića zbog smanjene aktivnosti, previše dugo spavanje, izbegavanje maženja, agresivnost, nevoljnost za skakanje i igru, skrivanje.

Periodontalna bolest

Zadah iz usta, gubitak zuba, bol, smanjenje apetita i gubitak težine.

Hipertenzija (povišen krvni pritisak)

Iznenadno slepilo, simptomi povezani sa bolestima bubrega ili hipertireoidizma.

Dijagnostički testovi

Kada ljudi dođu u srednje godine, rutinski testovi kao što je analiza krvi, ispitivanje tumora, i procena stanja srca se preporučuju za održavanje dobrog zdravlja. Isto važi i za starije mačke. Razlog, za mačke i za ljude, je da neke bolesti nisu vidljive tokom fizičkog pregleda, ali se mogu otkriti na drugi način. Testovi koji se preporučuju za mačke od sedam godina ili starije su navedeni u nastavku.

Kompletna analiza krvi

Računa se broj svih vrsta krvnih ćelija i mere se hemijske komponente krvne plazme. To pruža informacije o zdravlju koštane srži, bubrega, jetre, gušterače i štitne žlezde, pa može pomoći u otkrivanju infekcije.

Kompletana analiza mokraće

Meri se koncentracija i hemijskih sastav urina. Ćelije i drugi elementi u mokraći se ispituju mikroskopski. Analiza urina pruža informacije o zdravlju bubrega i mokraćne bešike i takođe je korisna u otkrivanju dijabetesa.

Rentgenski snimak grudnog koša

X-zraci omogućavaju vizualizaciju unutašnjih organa u telu. Rentgenski snimak grudnog koša se preporučuje za procenu stanja srca i pluća i za otkrivanje tumora.

Rentgenski snimak abdomena

Rentgenski snimak stomaka je koristan za otkrivanje tumora i za procenu stanja bubrega, mokraćne bešike, creva i slezine.

Elektrokardiogram

Ovaj test meri električne impulse u srcu, koristeći senzore koji se postavljaju na kožu. EKG je korisna metoda za procenu stanja srca.

Vakcinacija

Baš kao što je imala koristi kada je bila mlađa, Vaša mačka i dalje ima koristi od redovne vakcinacije protiv zaraznih bolesti. Vaš veterinar će preporučiti program vakcinacije prilagođen godinama Vaše mačke, njenom načinu života i zdravstvenom stanju.

Ishrana

Zdrava ishrana starijih mački zahteva dijetu koja sadrži manje kalorija, dok je još bogata esencijalnim hranjivim materijama kao što su visoko kvalitetni proteini, esencijalne masne kiseline, vitamini i minerali. Posebne dijete za su dostupne za specifične zahteve mačke u određenim medicinskim stanjima. Vaš veterinar je Vaš najbolji savetnik pri izboru hrane koja će omogućiti da Vaša mačka nastavi da prede.

Stomatološka nega

Održavanje zuba i desnih Vaše mačke zdravim je presudno za njenu dobrobit. Bolesti zuba su bolne i mogu dovesti do infekcije unutašnjih organa, kao što su bubrezi i srce. Vaš veterinar bi trebao redovno da proverava zube Vaše mačke. On će Vas obavestiti kada je Vašoj mački potrebno profesionalno stomatološko čišćenje zuba. U opštoj anesteziji, sav plak, kamenac i bakterije se uklanjaju sa zuba. Nakon što su mački zubi očišćeni, Vaš posao je da ih održavate zdravim. Pranje zuba i dijetirana hrana za zube su vrlo efikasni.

you