fbpx

Zarazni peritonitis mački ( FIP )

To je ozbiljna virusna bolest mačaka. Najčešće se javlja u uslovima gde velik broj mačaka živi zajedno, kao što su odgajivačnice. Ne postoji lek za FIP.

Kako se mačke zaraze

Manje od 1% populacije mačka je zaraženo FIP. Međutim, incidencija može biti puno veća u domaćinstvima sa više mački, odgajivačnicama i azilima. Bolest se prenosi preko izmeta zaraženih mačaka, a ponekad i putem pljuvačke ili urina. Virus može preživeti u spoljašnjoj sredini i do dva meseca. Međutim, neće se svaka mačka koja dođe u kontakt sa virusom razboleti. Mačke koje su veoma mlade, veoma stare, bolesne ili pod stresom su najosetljivije.

Klinička slika bolesti

FIP izaziva Corona virus. Većina mački zaraženih ovim virusom izazivaju samo blage simptome bolesti organa za varenje. Smatra se da je virus koji izaziva FIP nastao mutacijom ovog virusa.On napada imuni sistem, zahvata bela krvna zrnca koja zatim prenose virus po celom telu. Zaraženi imuni sistem mački je odgovoran za većinu upala i drugih simptoma povezanih sa FIP.

Inicijalna infekcija FIP može proći nezapaženo. Neke mačke imaju blage simptome bolesti organa za varenje ili respiratornog trakta od kojih se brzo oporavi. Mnoge od ovih mački se u potpunosti izbore sa virusom. Neke ostaju nosioci. Samo mali broj dobije ozbiljnu bolest. One mogu oboleti u periodu od nekoliko meseci ili virus može mirovati godinama pre nego što izazove simptome.

FIP se javlja u dva oblika. Prvi se zove suvi oblik. Simptomi uključuju hronično povišenu telesnu temperaturu, gubitak apetita, gubitak težine, povraćanje i proliv, pospanost, i poremećaje na očima i nervnom sistemu. Takođe može izazvati probleme u radu bubrega, jetre ili gušterače. Drugi oblik FIP-a je vlažni oblik. Mačke sa vlažnim oblikom mogu imati bilo koji od gore navedenih simptoma, ali pate i od nakupljanja tečnosti u grudnoj i / ili trbušnoj duplji. Mačke obično uginu za nekoliko nedelja ili nekoliko meseci, ali mogu živeti i godinu dana.

Kako se dijagnostikuje FIP

Iako postoje testovi za FIP, oni samo mogu otkriti izloženost corona virusu. Međutim, ne mogu razlikovati relativno bezopasan virus koji izaziva blage simptome bolesti organa za varenje i onaj koji izaziva FIP. Dakle, dijagnoza uključuje pažljivo razmatranje istorije bolesti i simptoma, kao i laboratorijskih nalaza koji mogu uključivati biopsiju tkiva i aspiraciju tečnosti.

Lečenje FIP-a

Ne postoje efikasni tretmani za FIP, ali primenjuje se simptomatska terapija da bi se mački olakšalo stanje. Imunomodulatori i i antivirusni lekovi takođe mogu biti korisni.

Prevencija FIP-a

Najbolja prevencija za FIP je da brinete o zdravlju Vaše mačke i da izbegavate situacije koje bi za nju bile previše rizične. Objekti u kojima je smešten veliki broj mački moraju da imaju dobre sanitarne uslove i redovno čišćenje i dezinfekciju. Odgajivači bi trebali uz konsultacije sa veterinarom da pokušaju da eliminišu corona virus iz svojih odgajivačnica. Vakcina za FIP postoji i može pomoći u prevenciji bolesti u nekim situacijama. Međutim, FIP je kompleksna bolest i može se desiti da kod nekih mački vakcina ne bude efikasna. Razgovarajte sa Vašim veterinarom o riziku da Vaša mačka bude izložena ovom virusu i da li bi mogla imati koristi od vakcinacije.

you