Mom ljubimcu je potrebna hirurška intervencija
Kada je našem kućnom ljubimcu potrebna hirurška intervencija uvek smo zabrinuti. Bez obzira da li je to intervencija za koju smo se mi odlučili, kao što su sterilizacija i kastracija ili hirurška intervencija koja je neophodna da bi se spasio život našem ljubimcu, prirodno je biti zabrinut. Ne ustručavajte se da sastavite spisak pitanja za Vašeg veterinara o svemu što Vas brine vezano za hiruršku intervenciju.Ovaj članak može Vam pomoći da saznate odgovore na neka od tih pitanja.
Hirurške intervencije obavljaju se u opštoj anesteziji. Savremeni anestetici su mnogo sigurniji od starih protokola anestezije, ali opšta anestezija uvek nosi određeni stepen rizika.Zato će Vaš veterinar uvek pokušati da minimizira rizik povezan s anestezijom.
Jedan od načina da se poveća sigurnost prilikom uvođenja u anesteziju je da se uradi analiza krvi pre hirurške intervencije. Na ovaj način može se otkriti poremećaj u radu pojedinih organa, anamija, disbalans elektrolita i poremećaji krvarenja. Iako je nemoguće samo na osnovu analize krvi isključiti sve potencijalne bolesti, na ovaj način se eleminišu najčešća stanja koja bi mogla da dovedu do komplikacija prilikom hirurške intervencije.
Upotreba uređaja za praćenje vitalnih funkcija (monitoring) povećava sigurnost Vašeg ljubimca prilikom hirurške intervencije. U prošlosti dubina anestezije mogla se određivati samo subjektivno na osnovu promena u broju otkucaja srca i disanju. Monitoring omogućava praćenje krvnog pritiska, zasićenost krvi kiseonikom (pulsna oksimetrija) i elektrokardiogram (EKG). Pomoću ovih parametara dubina anestezije se može mnogo preciznije odrediti, čime se povećava sigurnost i ubrzava oporavak nakon hirurške intervencije.
Lekovi koji se koriste za indukciju i anesteziju su mnogo sigurniji od starijih protokola. Oni se minimalno metabolišu i veoma brzo se eliminišu iz organizma. Brz oporavak smanjuje šansu da anestetik dovede do oštećenja bubrega i drugih organa.
Nuspojava anestezije je sniženje krvnog pritiska. Da bi se normalizovao krvni pritisak i obezbedila odgovarajuća zasićenost tkiva kiseonikom koristi se intravenska infuzija i zato je neophodno da se pre intervencije postavlja intravenska kanila. Kada je potrebno preko kanile se mogu aplikovati i lekovi koji u nekim situacijama mogu da spase život Vašem ljubimcu.
Analgezija (smanjenje osećaja bola) postiže se primenom lekova za koje veterinar proceni da su najbolji za Vašeg ljubimca. Dokazano je da bol smanjuje imunološki odgovor, usporava ozdravljenje i produžava period oporavka nakon hirurške intervencije.
Vaš veterinar će vam dati precizna uputstva o proceduri koju bi trebalo da ispoštujete pre hirurške intervencije. Biće potrebno da Vaš ljubimac ne jede pre intervencije da bi se smanjila mučnina tokom anestezije. Povraćanje u nesvesnom stanju može biti veoma opasno, a kada je želudac prazan ovaj problem se može izbeći. Uvek proverite da li ste dobro razumeli uputstva veterinara. Uskraćivanje vode suviše dugo pre intervencije može dovesti do dehidratacije i usporiti oporavak.
Nakon operacije,dobićete instrukcije o postoperativnom tretmanu. Ograničenje aktivnosti, fizikalna terapija, antibiotici, lekovi protiv bolova, kontrolni pregled, i skidanje konaca su procedure koje su zajedničke za sve hirurške intervencije. Pratite kakvo je ponašanje i apetit Vašeg ljubimca i ako primetite bilo kakav problem pozovite veterinara. Nakon intervencije obično se stavlja Elizabetanska kragna da bi se sprečilo da ljubimac liže ili češe mesto gde su postavljeni šavovi.
Vi bi trebali da razumete šta je urađeno tokom operacije i koji su očekivani rezultati.Pitajte veterinara da Vam objasni postupak da biste mogli što bolje da se brinete o Vašem ljubimcu tokom postoperativnog perioda.