fbpx

Nemački ovčar

Nemački ovčar može imati genetsku predispoziciju za određene bolesti. Redovni klinički pregledi dva puta godišnje i primena određenih dijagnostičkih postupaka mogu pomoći da se bolest otkrije u početnoj fazi, kada je lečenje najefikasnije.

Displazija kuka

Opis:
Displazija kuka je nasledno oboljenje koje dovodi do malformacija kuka, a posledično i do artritisa. Kod pasa sa ovim oboljenjem najčešće se slične promene razvijaju i na laktovima. Rano otkrivanje je veoma važno za uspešan tretman ove bolesti.

Rano otkrivanje:
Preporučuje se ortopedski pregled dva puta godišnje. Rentgenski snimak za procenu ovog stanja obično se ne radi pre nego što pas napuni godinu dana, ali se može uraditi i ranije ako počnu da se javljaju simptomi bolesti.Takođe, trebalo bi da vodite računa o telesnoj težini Vašeg psa, pošto gojaznost može doprineti intenziviranju ovog problema.

Zašto je važno na vreme otkriti bolest?
Displazija kuka može dovesti do pojave:

  • Bola
  • Artritisa
  • Hramanja
  • Smanjene pokretljivosti
  • Potrebe za operacijom

Dilatacija i torzija želuca

Opis:
Dilatacija želuca nastaje kada se želudac ispuni prevelikom količinom tečnosti i gasa. Ovako proširen i napet želudac vrši pritisak na druge organe. Usled pritiska može doći i do okretanja želuca oko svoje ose što se naziva torzija ili volvulus. Ovo stanje može ugroziti život psa, pošto remeti cirkulaciju krvi u želucu i slezini.

Znakovi upozorenja:
Nepostoji način da se ovo stanje otkrije pre nego što se pojave prvi simptomi. Rase pasa sa dubokim grudnim košem su predisponirane za ovaj poremećaj. Simptomi koji mogu ukazati na problem su otežano disanje, uznemirenost, proširen stomak i nagon za povraćanjem.

Zašto je važno na vreme otkriti bolest?
Dilatacija i torzija želuca predatavljaju urgentno stanje. Zato je važno da psa što pre odvedete kod veterinara, ako posumnjate na ovaj zdravstveni problem.

Prevencija:
Preporuka je da se dnevna količina hrane psu podeli u dva manja obroka. Posebno je važno da psa nikada ne hranite pre šetnje ili igre.


Sindrom suvog oka (Keratoconjunctivitis sicca) i Panus

Opis:
Keratoconjunctivitis sicca je zapaljenska bolest oka koja se karakteriše nedovoljnim stvaranjem suza u suznim žlezdama. Usled toga oko postaje suvo, dolazi do iritacije i čestih infekcija oka.
Panus je imunološki posredovana bolest oka koju karakteriše prožimanje rožnjače krvnim sudovima i posledično formiranje ožiljnog tkiva.

Rano otkrivanje:
Za sindrom suvog oka preporučuje se jednom godišnje rađenje Širmerovog testa kojim se određuje da li se stvara dovoljna količina suza u oku. Sa ovim testiranjem trebalo bi početi kada pas napuni dve godine.

Za panus prepuručuje se dva puta godišnje oftalmološki pregled. Otkrivanje u početnoj fazi je veoma važno da bi se bolest uspešno tretirala i da bi se sačuvao vid Vašeg ljubimca.

Zašto je važno na vreme otkriti bolest?
Keratoconjunctivitis sicca i panus mogu dovesti do pojave:

  • Bola
  • Oštećenja rožnjače
  • Infekcije oka
  • Konjuktivitisa (upala vežnjače)
  • Gubitka vida