fbpx

Agresivno ponašanje mačke

Agresivno ponašanje mačke može biti veoma neprijatno i opasno za vlasnika i druge ljubimce u kući. Postoji mnogo oblika agresivnog ponašanja mačke koji mogu biti izazvani različitim uzrocima. Mačke su poludomestifikovane životinje i njihov instinkt se ispoljava prilikom igre, socijalne interakcije i stresa. Agresivno ponašanje treba suzbijati što ranije, da ne bi eskaliralo toliko da se više ne može kontrolisati. Mnoge mačke su, nažalost eutanazirane zbog agresivnog ponašanja koje nije kontrolisano na samom početku.

Agresivna igra se može pojaviti kod mačića koji su odgajani bez majke ili koji su prerano odvojeni. Majke mačke su veoma dobre u učenju mačića da budu pažljivi kada se igraju i u tome su mnogo bolje od ljudi. Agresivna igra može se razviti i iz drugih oblika ponašanja koji mogu da liče na lov. Mačke se mogu sakriti i napadati sve što se pomera, uključujući i njihove vlasnike. One ovako vežbaju hvatanje plena, ali na ovaj način mogu postati previše grube i kada koriste zube i kandže za igru. Najbolji način da se suzbije ovakvo ponašanje je da se mački pruži dovoljno aktivnosti koje će joj omogućiti da svoju energiju usmeri na predmete koji su namenjeni za igru. Nikada se nemojte agresivno igrati sa mačkom i nikada je nemojte fizički kažnjavati za takvo ponašanje. Umesto toga dajte joj interaktivne igračke. Okačite igračku tako da ona može da je lovi ili uzmite igračke sa laserom koje mogu biti odlična alternativa igranju sa rukama.

Pogrešno usmereno agresivno ponašanje može se ispoljiti kada se mačka jako uznemiri zbog druge životinje, kao kada mačka koja je zatvorena vidi drugu mačku kroz prozor. Ako su vlasnik ili drugi kućni ljubimac previše blizu, uznemirena mačka može ispoljiti svoju isfrustriranost na njima. Jedini dobar način da se ovo izbegne je da se predvidi kada može doći do ovakve reakcije. Tada je potrebno navući zavese na prozor i izvesti decu i druge ljubimce iz sobe i dopustiti uznemirenoj mački da se smiri pre nego što pokušate bilo kakvu interakciju sa njom.

Agresivno ponašanje može se ispoljavati i međusobnim sukobom zbog hijerarhije u domaćinstvima sa više mački.Mačke ispoljavaju dominaciju na različit način u odnosu na pse. Sukobi oko teritorije su česti. Važno je svakoj mački obezbediti lični prostor. Potrudite se da sa svakom mačkom provedete malo vremena u igri i maženju na njenom omiljenom mestu u kući.Odvojene posude sa posipom i posebna mesta za hranjenje takođe mogu biti neophodni. Teritorijalni sporovi mogu postati vrlo agresivni. Ako je tako, možda će biti potrebno da mačke držite u odvojenim prostorijama sa zatvorenim vratima, a zatim ih posle nekog vremena postepeno ponovo spajate. Nakon potpunog odvajanja u periodu od nekoliko nedelja otvorite malo vrata, tako da mačke mogu da se vide. Povremeno mačkama zamenite prostorije, tako da svaka mačka može da se navikne na drugi miris. Zatim počnite da im menjate i posude sa hranom i ležaljke ili jastuke na kojima spavaju. Zajednička igračka koja se nalazi ispod vrata može pomoći da mačke počnu da se igraju zajedno. To će možda biti vrlo spor proces, ili ne bi trebalo da ih požurujete. Kada se agresivno ponašanje jednom uspostavi, veoma je teško zaustaviti ga.

Treba naglasiti da mačići koji su odgajeni na flašicu mogu postati agresivni prema svojim vlasnicima, drugim ljubimcima ili prema gostima. Mačići bez majke bi trebali da što je ranije moguće budu u kontaktu sa odraslom mačkom i to ženkom. Odrasle mačke mogu naučiti mačiće da ne budu agresivni na način na koji to ljudi ne mogu i zato je ovaj kontakt veoma bitan.

you