fbpx

Anemija

Anemija je smanjenje broja crvenih krvnih zrnaca (eritrocita) u cirkulaciji. Crvena krvna zrnca sadrže hemoglobin, protein bogat gvožđem koji donosi kiseonik u tkiva i organe. Simptomi anemije mogu biti blagi ili mogu ugroziti život, što zavisi od toga koliko je smanjen broj eritrocita. Akutni gubitak krvi kao posledica traume, imunološke destrukcije ćelija, poremećaja u radu bubrega, krvni paraziti i bolesti koštane srži samo su neki od brojnih uzroka. Mogućnosti lečenja zavise isključivo od težine oštećenja i od mehanizma odgovornog za nastanak anemije.

Crvena krvna zrnca su najbrojnija od ćelija koje se nalaze u cirkulaciji. Kod crvenih krvnih zrnaca određuje se nekoliko parametara. Prvo, hematokrit (PCV) je procenat koji u punoj krvi čine ćelije. Normalne vrednosti su od oko 35 do 55%,zavisno od vrste i rase.Ako su vrednosti niže životinja je anemična, a ako su manje od 12% smatra se da je život životinje ugrožen. Apsolutni broj crvenih zrnaca je procenjeni broj ćelija po volumenu pune krvi. Normalna krv pasa i mačaka sadrži više od pet miliona ćelija u svakom mikrolitru Ostali testovi koji određuju zdravlje crvenih krvnih zrnaca, ali ne i količinu, uključuju MCV – srednja zapremina eritrocita (veličina ćelije) i MCHC – srednja koncentracija hemoglobina u eritrocitima (količina hemoglobina vezanog za ćeliju).

Kada je otkrivena anemija, određuje se da li je regenerativna ili neregenerativna. Koštana srž bi trebala da odgovori na anemiju pojačanim stvaranjem eritrocita, dakle povećaće se broj nezrelih ćelija koje se zovu retikulociti i to će biti vidljivo u laboratorijskom nalazu. Ako postoji više od 60.000 retikulocita u mikrolitru, anemija je regenerativna. Inače, anemija se naziva neregenerativna i treba utvrditi uzrok supresije kostne srži. Neregenerativnu anemiju je obično teže lečiti i progresivanijeg je toka.

Lečenje akutnog gubitka krvi može uključivati transfuziju krvi. Cela krv ili crvena krvna zrnca se daju intravenski da se koriguje anemija, dajući telu vremena da regeneriše vlastite ćelije.

Sintetski hormon Epogen (eritropoetin) može se koristiti za potsticanje koštane srži na proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. Eritropoetin proizvode bubrezi, pa se kod hroničnih bolesti bubrega, Epogenom može korigovati anemija. Antitela se stvaraju kao odgovor na Epogen, pa je svakim ponavljanjem efekat injekcije slabiji kako bolest bubrega napreduje.

Kod IMHA (imunološka hemolitička anemija), telo uništava sopstvene eritrocite. Tretman za IMHA uključuje imunosupresivne lekove. Ovi lijekovi sprečavaju imuni sistem da napada crvena krvna zrnca. Održavanje doze steroida je skoro uvek potrebno kako bi se sprečilo ponavljanje anemije.

Prognoza za kućnog ljubimca kojem je dijagnostikovana anemija zavisi od stepena anemije, da li je koštana srž sposobna da proizvodi nove ćelije i od osnovne bolesti koja je izazvala gubitak krvi. Generalno, regenerativna anemija se lakše leči od neregenerativnog oblika. Prognoza bolesti koja je izazvala nastanak anemije će odrediti i njen ishod.

you