fbpx

Aplikovanje lekova za uši

Infekcije uha su česte kod pasa i mačaka. Oportunističke bakterije i gljivice lako mogu dospeti u ušni kanal koji postaje upaljen zbog alergije, višaka vlage i promene pH. Plivanje i kupanje su često okidač koji potstiče rast mikroorganizama u ušnom kanalu. Simptomi infekcije uha su miris i iscedak iz uha, češanje uha, pas trlja njušku i glavu na pod ili tepih i trese glavom. Upala uha može postati hronična i vrlo teška za lečenje, ako se ne tretira efikasno.

Kada Vaš veterinar sumnja na infekciju uha, može uzeti bris za citološki pregled pod mikroskopom. Veterinar može poslati u laboratoriju uzorke za zasejavanje na podloge i ispitivanje osetljivosti. Ovi testovi će pomoći da se utvrdi koji mikroorganizmi su napali uho i koje lekove je potrebno koristiti u borbi protiv infekcije.

Kada veterinar propiše lokalni tretman kao što su mast ili rastvor za ispiranje uha, vrlo je važno da se lek pravilno aplikuje kako bi se ubrzalo ozdravljenje.

Uho psa i mačke je anatomski vrlo sličano uhu čoveka uz nekoliko razlika. Ušna školjka je spoljašnji deo uha i pokrivena je dlakom. Dlaka može zadržavati prljavštinu i vlagu koja može biti izvor bakterija i gljivica. Otvor na dnu ušne školjke sa unutrašnje strane povezan je kanalom sa srednjim uhom. Ovaj kanal se pruža vertikalno prema dole i zatim se savija devedeset sepeni prema mozgu. Bubna opna se nalazi na kraju srednjeg uha, a iza nje je unutašnje uho. Infekcija može biti u jednom ili zahvatiti više delova uha.

Tretman uha počinje ispiranjem sa rastvorom namenjenim za čišćenje uha, tako što se ušna školjka podigne vertikalno da ušni kanal postane vidljiv. Ušni kanal se u potpunosti ispuni ovim rastvorom i opere, vodeći računa da rastvor ne dođe u kontakt sa očima Vašeg ljubimca. Možda će Vam za ovo biti potrbnan pomoćnik koji će nežno pridržati glavu Vašeg ljubimca . Koristeći svoju slobodnu ruku , uhvatite deo oko vertikalnog kanala sa strane glave Vašeg ljubimca. On će se osećati kao cev ispod kože. Lagano pritiskajte kanal između palca i prstiju. Potiskujte tečnost na dole da bi se oprao i horizontalni deo kanala. Ponavljajte ovaj postupak barem jedan minut. Zatim promenite pravac potiskivanja prema spolja i pokupite višak tečnosti vatom. Ako je uho bolno, moraćete da krenete polako i da produžavate postupak tokom nekoliko dana. Lekovi će postepeno smanjiti upalu i bol. Dopustite ljubimcu da trese glavom i da izbaci višak tečnosti iz uha –želećete da to uradi napolju ili u kadi.

Aplikovanje masti u uho je uglavnom isto, osim što će Vam veterinar reći koju količinu masti da aplikujete u ušni kanal ili na samu ušnu školjku. Veoma je važno da masirate uho da bi mast došla do horizontalnog kanala kako bi se lzlečila infekcija.

Lečenje obično traje 10 dana do 2 nedelje, i uvek biste trebali da prekontrolišete kod veterinara da li infekcija je potpuno nestala. Hronične infekcije uha zahtevaju duži tretman.