fbpx

Bolesti organa za disanje

Mačke su osetljive na bolesti organa za disanje. Najčešće su infekcije nosa, gornjih respiratornih puteva i oka. Uzročnici infekcija gornjih respiratornih organa (engl. URI) su virusi i bakterije. Ređe, ovi mikroorganizmi mogu zahvatiti donje respiratorne organe (dušnik i pluća). Mačke takođe, mogu da obole od neinfektivnih respiratornih bolesti, kao što je astma.

Virusne respiratorne infekcije

Dva veoma infektivna virusa su kriva za većinu respiratornih infekcija mački. To su herpesvirus-1, koji izaziva virusni rinotraheitis mački (engl. FVR) i Calicivirus (engl. FCV), koji izaziva bolest istog imena. Oba virusa lako se prenose putem kijanja i kontakta između mački. Oni se, takođe mogu preneti preko ruku, odeće i drugih predmeta.

Simptomi FVR su kijanje, iscedak iz očiju i nosa koji može biti gust i zelen, povišena telesna temperatura, letargija i gubitak apetita. Kod nevakcinisanih mačića i mački simptomi obično postanu veoma intenzivni, pa se bolest može završiti i uginućem. Simptomi FCV su slični, ali ipak postoje razlike. Nosni iscedak kod mački sa FCV je vodenast. FCV također može izazvati ulceracije u ustima, proliv i artritis. U nekim slučajevima FCV infekcija može dovesti do upale pluća, ali mačke se najčešće oporave od ove infekcije. Za dijagnostikovanje bolesti mogu se koristiti testovi, a sumnja se postavlja na osnovu kliničkog pregleda.

Lečenje je usmereno na smanjivanje simptoma i sprečavanje sekundarne bakterijske infekcije. Aplikuje se infuzija, jer je dehidratacija česta, posebno ako mačka odbija hranu i vodu. Antibiotici ne ubijaju viruse, ali se primenjuju da bi se sprečile sekundarne bakterijske infekcije. Za obolele mačke je bitno da budu na toplom, da se što manje uznemiravaju i da se pokuša sa ” hranjenjem na kašičicu”. Preporučuje se da hrana bude topla, što ukusnija i privlačnija za mačku, pa je najbolje koristiti dijetirane hrane koje su namenjene za oporavak mački. Mačke se najčešće oporave u periodu od jedne do dve nedelje uz adekvatan tretman.

Teško je u potpunosti sprečiti virusne respiratorne infekcije, ali vakcinacija je dobra preventiva. Vakcinisane mačke su manje osetljive, a ako i dobiju jedan od ovih virusa simptomi su obično blagi. Držanje mačke u zatvorenom prostoru i izbegavanje stresa su takođe, korisni. Ako ste u kontaktu sa drugim mačkama, operite ruke i promenite kontaminiranu odeću pre kontakta sa Vašom mačkom. Virusi se zadržavaju u okruženju danima, ali čišćenje sa rastvorom varikine će ih ukloniti.

Bakterijske respiratorne infekcije

Dve vrste bakterija su povezane sa bolestima respiratornog sistema mački. Chlamydophila Felis (raniji naziv Chlamydia psittaci) izaziva upalu očnih kapaka i sekret iz očiju. Prenosi se dirktnim kontaktom između mački i leči se antibioticima. Bordetella bronchiseptica izaziva bolest koja podseća na virusnu infekciju, ali postoji jedna važna razlika. Kašalj je neuobičajen kod drugih bolesti, ali se često pojavljuje kod mački zaraženih Bordetelom. Ova veoma zarazna bolest prenosi se između pasa i mačaka i predstavlja ozbiljan problem u azilima za životinje i drugim mestima u kojima je smešten veći broj mački. Vakcinacija se preporučuje za mačke koje su pod velikim rizikom, kao što su mačke u azilima.

Druge bolesti respiratornih organa

Mačke mogu da obole i od drugih bolesti respiratornih ograna, ali to se ređe dešava. Astma mački podseća na ovu bolest kod ljudi. Simptomi su kašalj i otežano disanje. Hitan tretman može biti potreban za akutne epizode. Astma nije izlečiva, ali se može kontrolisati sa lekovima. Kašalj i otežano disanje mogu biti znak i infestacije sa srčanim crvom. Ova bolest se ponekad može završiti uginućem. Mačke se mogu zaštititi od ovog parazita pomoću lekova koje piju jednom mesečno.

you