fbpx

Epileptiformni napadi

Napadi su neurološke anomalije koje se mogu pojaviti kod nekih kucnih ljubimaca. Oni su izazvani razlicitim uzrocima i može postojati razlika u nacinu manifestacije od životinje do životinje. Napadi, iako cesto izgledaju zastrašujuce za vlasnike, uglavnom mogu uspešno da se kontrolišu lekovima, kada se jednom postavi pravilna dijagnoza. U nastavku teksta pružicemo Vam opšte informacije o nacinu na koji napad može da se manifestuje, o uzrocima i potencijalnim rešenjima za napade koji se javljaju kod kucnih ljubimaca.

Napadi, koji se cesto nazivaju i konvulzije, ce se razlicito manifestovati na svakoj životinji. Važno je znate, da koliko god napad zastrašujuce izgleda, Vaš ljubimac tada ne oseca bol. Suprotno rasprostranjenom mišljenju, Vaš ljubimac nece progutati jezik za vreme napada, veca je verovatnoca da ce Vas ujesti ako pokušate na silu da uradite bilo šta oko njegovih usta za vreme napada. Jedine mere opreza koje treba da preduzmete tokom napada je da obezbedite da Vaš ljubimac ne može da padne ili da udari telom ili glavom u neki predmet tokom trajanja napada. Kada napad prestane, trebalo bi jedno vreme da pratite ponašanje Vašeg ljubimca, zato što ce verovatno biti dezorjentisan.

Napad izgleda drugacije na svakoj životinji, pa smo zato izdvojili neke zajednicke simptome:

  1. Sporadicne kontrakcije mišica celog tela
  2. Padanje na stranu sa glavom i vratom povucenim u nazad
  3. Potpuni ili delimicni gubitak svesti
  4. Nevoljno povracanje, salivacija, mokrenje ili defekacija
  5. Promene u mentalnom stanju od nereaktivnih zenica do halucinacija
  6. Promene ponašanja, uznemirenost, dahtanje , ekstremna poslušnost ili ekstremna neposlušnost, ne prepoznavanje poznatih osoba.

Tokom napada, Vaš ljubimac ce doživeti tri razlicite faze. U prvoj fazi može ispoljiti razlicite promene u ponašanju. Ove promene mogu podrazumevati skrivanje,nervozu,uzbudenje, drhtanje i mnoge druge oblike ponašanja. Ova faza može trajati nekoliko sekundi do nekoliko sati. Važno je zapamtiti da neki kucni ljubimci ne iskuse ili ne manifestuju simptome ove faze.

Druga faza može trajati od nekoliko sekundi do pet minuta i ovo je period u kojem se ispoljavaju konvulzije i ostali simptomi koji su karakteristicni za napad. Ako napad traje duže od pet minuta, to je produženi napad ili status. Status je teško i ekstremno stanje i tada je pomoc veterinara neophodna.

Treca faza nastupa posle napada. Ova faza može ukljucivati promene u mentalnom stanju, kao što su konfuzija, nemir i privremeno slepilo. Ova faza je kod svakog ljubimca individualna, pa su razliciti i dužina, simptomi i ozbiljnost.

Napadi mogu biti izazvni sa mnogo razlicitih faktora, a cesto su samo simptom drugih fizickih problema. Najcešci uzrok napada kod kucnih ljubimaca je epilepsija. Cest oblik epilepsije je izazvan preteranom stimulacijom neurona u mozgu. Ova preterana stimulacija može biti izazvana povredama glave ili može postojati genetska predispozicija. Medutim, napadi mogu biti i simptom drugih fizickih problema. Ovi problemi mogu biti tumori mozga, trovanja, nizak šecer u krvi, nervni ili mišicni problemi i bolesti nekih organa.

U zavisnosti od ucestalosti i težine napada, Vaš ljubimac ce verovatno, dobijati oralne lekove za kontrolisanje napada. Kada jednom pocne da ih pije, Vaš pas ce ove lekove piti do kraja života. Dakle, Vaš veterinar ce pažljivo pregledati Vašeg ljubimca i uraditi sva potrebna ispitivanja pre nego što odredi ovu terapiju.Važno je da znate da je ovo stanje moguce kontrolisati sa lekovima i da mnogi kucni ljubimci žive dugo i srecno sa epilepsijom.

you