fbpx

Kašalj pasa

Infektivni traheobronhitis, odnosno kašalj pasa je zarazna bolest koja zahvata respiratorni sistem. Kao i slične bolesti kod ljudi, može biti izazvan različitim uzročnicima.

Kako pas može da se zarazi?

Kašalj se uglavnom prenosi vazduhom kada zaraženi pas kašlje. Ljudi mogu prenositi uzročnike ove bolesti na svojim rukama, cipelama i drugim predmetima.

Organizami koji najčešće izazivaju kašalj kod pasa su Bordetella bronchiseptica, virus Parainfluence i Adenovirus. Ova bolest se širi najčešće na mestima gde su psi u bliskom kontaktu, kao što su odgajivačnice, azili, frizerski saloni za pse i izložbe.

Neće svaki pas izložen uzročnicima kašlja oboleti. Stres, zdravstveni status i iritanti respiratornog sistema, kao što su prašina ili dim takođe imaju značajnu ulogu.

Simptomi bolesti

Većina pasa ima samo blage simptome. Glavni simptom je suv, nadražajni kašalj koji ponekad prati slab apetit. Većina pasa se oporavi u roku od nekoliko nedelja. Međutim, kod mladih pasa i kod pasa izloženih velikom stresu bolest može napredovati do bronhopneumonije. Oni mogu imati povišenu telesnu temperaturu, zelenkasti nosni iscedak i produktivni kašalj.

Kako se postavlja dijagnoza kašlja?

Dijagnoza se zasniva na istoriji bolesti i kliničkom pregledu. Kod pasa obolelih od ove bolesti prilikom pregleda može se izazvati refleks kašlja palpacijom dušnika. Podaci o vakcinaciji psa su takođe bitni, da bi veterinar mogao da isključi virus štenećaka kao uzročnika kašlja.

Lečenje

Kod pasa sa blažim simptomima verovatno će lekovi koji smanjuju kašalj i simptome upale biti dovoljni da se Vaš ljubimac oseća prijatnije. Za tretman težih infekcija koriste se antibiotici i bronhodilatatori.

Preventiva

Vakcina koja se rutinski daje protiv zaraznih bolesti pasa štiti od dva mikroorganizma koja mogu da izazovu kašalj, to su virus Parainfluence i Adenovirus. Posebna vakcina se daje protiv uzročnika zaraznog kašlja (Bordetella bronchiseptica). Kao i vakcinacija protiv zaraznih bolesti i vakcinacija protiv zaraznog kašlja zahteva dve doze vakcine sa razmakom od 3-4 nedelje na početku i zatim se vakcina ponavlja jednom godišnje. Vakcinisani psi ponekad mogu oboleti od kašlja, ali su simptomi mnogo blaži.

Psi koji kašlju ne bi trebali da budu u kontaktu sa drugim psima, zato što je bolest zarazna. Objekte u kojima borave zaraženi psi trebalo bi dezinfikovati. Moguće je, mada se retko dešava, da se Bordetella bronchiseptica prenese na mačke, zečeve i zamorce.