fbpx

Mokrenje izvan posipa

Jedan od najčešćih prigovora vlasnika veterinarima je da njihova mačka ne želi da koristi posip. Mačke koje nisu naučile da koriste posude sa posipom veoma teško budu udomljene. Ovakvo ponašanje je veoma frustrirajuće za vlasnika mačke, ali uz malo strpljenja, truda i vremena moguće ga je korigovati. Kažnjavanje mačke će verovatno samo pogoršati problem, pošto je možda, emocionalni okidač i podstakao ovakvo ponašanje. Nekoliko promena u samom stanu mogu više pomoći u rešavanju ovog problema.  Za mačke koje su uporne u izbegavanju posude sa posipom postoje lekovi koji mogu pomoći da se mačka smiri i da se smanji nezadovoljstvo koje ona oseća.

Pre nego što se pretpostavi da mačka ne koristi toalet zbog problema u ponašanju, neophodno je prvo isključiti zdravstvene razloge. Jednostavnim pregledom i analizom urina mogu se eliminisati urinarne infekcije. Ako mačka unosi više vode nego obično, verovatno postoji problem sa bubrezima ili mokraćnom bešikom. Crevni paraziti mogu izazvati probleme sa stolicom, pa se preporučuje dehelmintizacija. Mačka može početi da povezuje neprijatna iskustva sa posudom za posip, ako oseća bol prilikom mokrenja ili defekacije.

Obeležavanje teritorije nije isto što i mokrenje izvan posipa. Teritoriju mogu da obeležavaju i mužjaci i ženke i skoro uvek to rade na vertikalnim površinama. Mačka će se zadnjim delom tela okrenuti prema zidu ili komadu nameštaja, malo će trzati repom, izbaciće malu količinu urina i otići će. Sterilizaciju bi trebalo uraditi što ranije, pre nego što ovakvo ponašanje počne da se ispoljava, zato što ga je kasnije veoma teško zaustaviti.

Kada se utvrdi da je problem definitivno izbegavanje toaleta, trebalo bi napraviti nekoliko izmena. Posip bi trebalo češće čistiti i dezinfikovati posudu dva puta nedeljno i pratiti da li se ponašanje popravlja. Mačke su gadljive i mogu da odluče da ne ulaze u posudu ako je posip prljav. Pokušajte da stavite više posuda sa posipom. Takođe, toalet ne bi smeo da bude blizu posuda sa hranom i vodom. Mačke ne žele da vrše nuždu u blizini mesta na kojem jedu.

Ako ste promenili vrstu posipa, probajte da vratite onaj koji ste ranije koristili. Ako niste menjali posip, pokušajte sa posipom drugog proizvođača. Izbegavajte posipe koji imaju neki miris ili aditive. Većina mačaka će koristiti obični posip bez mirisa koji se grudva.

Mačke vole privatnost kada koriste toalet, ali takođe žele i da imaju dobar pogled da ih nešto ne bi izneneadilo. Ako druga životinja u kući uznemirava mačku dok je u posipu, ona će prestati da ga koristi i izabraće neko drugo mesto. Ovu situaciju je prilično jednostavno shvatiti, ali ako nema druge životinje u kući, može biti malo teže odrediti potreban nivo privatnosti. Neke mačke vole pokrivene posude za posip, dok druge neće želeti da koriste ovaj tip toaleta. Eksperimentišite sa različitim posudama da biste utvrdili šta Vašoj mački najviše odgovara. Promene pravite na nekoliko dana da biste mački dali dovoljno vremena da odluči šta joj odgovara. Onda, ponovo pokušajte sa korišćenjem više posuda u isto vreme.

Sva mesta na kojima je mačka obavila nuždu trebalo bi detaljno očistiti i dezinfikovati da ona više ne bi koristila to mesto. Pokrivanje područja folijom će odvratiti mačku od korišćenja nekog prostora, dok je još učite da koristi posip.

Ako su svi ostali pokušaji sa učenjem mačke da koristi posip propali, možete razgovarati sa Vašim veterinarom o upotrebi antidepresiva. Iako ovi lekovi mogu biti korisni, oni retko kada mogu da pomognu sami, bez neke modifikacije ponašanja.

you