Nega mačeta
Čestitamo! Posedovanje novog mačeta može biti interesantno i prijatno iskustvo. Međutim, kao i za svakog novog člana porodice, često su potrebni ustupci i promene koje će proces prilagođavanja učiniti lakšim za sve članove domaćinstva. Ovaj tekst će se baviti nekim od pitanja i izazova sa kojima se susreću vlasnici novog mačeta.
Mačići su prirodno radoznali i zato će Vaše mače hteti što pre da istraži svoje novo okruženje. Međutim, kako bi Vaše mače to najlakše savladalo, najbolje je dopustiti mu da istražuje u fazama. Prvih nekoliko dana ograničitie Vaše mače na jednu ili dve sobe, a zatim mu postepeno dopustite da pređe i u druge delove Vašeg doma. To postupno širenje granica omogućiće da Vaše mače uvek ima sigurno utočište u prethodno istraženoj površini kuće.
Vaši kućni ljubimci, posebno druga mačka, mogu u početku neprijateljski reagovati na novo mače. Kako bi se smanjio rizik od ovakve reakcije, potrudite se da Vaši ljubimci ne osećaju potrebu da se takmiče sa novim mačetom za Vašu pažnju ili za hranu. Posvetite pažnju svim svojim ljubimcima prilikom povratka kući, perioda privikavanja i sve dok zajednički život ne postane normalna rutina. I nemojte dopustiti noviom mačetu da jede ili pitije iz posude Vaše mačke.
Važno je stimulisati novo mače da se što više igra i druži u cilju potsticanja pravilnog razvoja mišića i pravilne socijalizacije. Dve vrste ponašanja su u osnovi igre, vrebanje i hvatanje. To ponašanje se može podstaći davanjem igrački koje su lagane, lako pokretne i imaju jedinstvene zvukove kako bi privukli pažnju mačetu tokom igre. Neki primeri ovih igračaka su loptice, zgužvani papir ili duži kanap koji može da se vuče po podu. Zapamtite, međutim, da Vaše mače uvek treba da bude pod nadzorom kada se igra sa sitnim predmetima koji mogu predstavljati opasnost od gutanja ili gušenja.
Mačići mnogo uče o svetu oko njih i prihvatljivom socijalnom ponašanju u uzrastu između dve i dvanaest nedelja. U tom periodu važno je da izložite Vaše mače što većem broju pozitivnih iskustava s muškarcima, ženama, decom, psima, mačkama i drugim kućnim ljubimcima. Pozitivna iskustva u mnogo različitih situacija tokom ovog perioda će Vam pomoći da sprečite da Vaše mače postane plašljivo ili nemirno u novim sredinama i u prisustvu stranaca.
Mačići su bučni i znatiželjni. Nažalost, ove obično slatke karakteristike mogu dovesti do destruktivnog ponašanja. Ako je Vaše mače uhvaćeno u destruktivnom ponašanju, možda će biti potrebno da se disciplinuje. Fizička i oštra kazna za mače se ne preporučuje. Umesto toga, najbolje je koristiti kaznu koja će biti povezana sa nepoželjnim ponašanjem. Neki primeri ove vrste kazne uključuju prskanje vodom ili pljeskanje rukama .
Kao i za svakog novog ljubimca, odgovarajuće veterinarska nega je bitna da bi mače bilo zdravo i srećno. Vaše novo mače će dobiti niz vakcina kako bi ga zaštitili od pet zaraznih bolesti mačaka. Ove bolesti su besnilo, panleukopenija i tri vrste respiratornih infekcija. Ova serija vakcina obično se daje između šest i osam nedelja starosti, sa 12 nedelja i opet sa 16 nedelja.