fbpx

Pregled ultrazvukom

Ultrazvučni aparat koristi zvučne talase visoke frekvencije koje ljudski sluh ne može da registruje, da bi vizualizovao unutrašnje organe i strukture unutar tela životinje. Sonda se koristi za usmeravanje zvučnog talasa na određeno mesto i dubinu ispod kože. Talasi prolaze i reflektuju se od tkiva. Reflektovani talasi se vraćaju u sondu koja ih obrađuje i stvara sliku na monitoru. Većina ljudi je videla crno-bele slike ultrazvuka ljudskog fetusa. Ultrazvuk je vrlo korisna dijagnostička metoda za procenu promena na srcu, jetri, slezini, mokraćnoj bešici, bubrezima i drugim organima u telu. Ultrazvuk se može koristiti i za navođenje hirurških instrumenata prilikom uzimanja uzoraka tkiva tokom biopsije.

Ultrazvučni pregled se može obaviti bez primene anestetika. To je veoma važno za kućne ljubimce kod kojih postoji visok rizik za uvođenje u anesteziju. Dlaka na stomaku ili grudnom košu se ošiša u zavisnosti od sistema organa koji se pregleda. Životinja obično leži na leđima ili na boku, a pregled se može obaviti i na životinji koja stoji. Sonda se podmazuje gelom da bi se povećao kontakt sa kožom i da bi se omogućilo da se sonda lakše pomera.

Situacije u kojima se ultrazvučni pregled može koristiti su brojne. Može se vršiti pregled celog urinarnog trakta, da bi se dijagnostikovao kamen u mokraćnoj bešici ili bubregu, promene na zidu mokraćne bešike i uretera i bolesti prostate. Ultrazvučni aparat sa doplerom može meriti protok krvi u jetri i bubrezima. Ultrazvuk se koristi i za dijagnostikovanje tumora i apscesa u jetri, slezini i pankreasu. Za postupak koji se zove ehokardiogram koristi se ultrazvuk za pregled srca i srčanih zalistaka, procenu kardiomiopatije ili drugih bolesti srca.

Za razliku od rentgenskog snimka koji predstavlja trajni zapis, ultrazvuk daje vizualizaciju organa u realnom vremenu. Na ovaj način se može videti protok krvi kroz arterije i proizvodnja urina u bubrezima. Rentgen aparat oslobađa zračenje koje nosi određene rizike prilikom dugotrajnog i čestog izlaganja. Za razliku od rentgena, ultrazvuk ne stvara jonizujuće zračenje.

Ultrazvuk je veoma koristan uređaj koji može pomoći u dijagnostici bolesti, kao što su apscesi i tumori koji bi inače bili otkriveni jedino prilikom eksplorativne hiruške intervencije. To je veliki napredak u medicinskoj tehnologiji koja omogućava neinvazivnu procenu funkcija u organizmu.