fbpx

Prljanje kuće

Vlasnici se često žale na neprikladnu eliminaciju pasa. Uzrok može biti nepravilan kućni trening, problem u ponašanju, ili zdravstveni problem. Prljanje kuće može biti privremeni ili hronični problem. U svakom slučaju, ne bi trebalo da predpostavite da pas to radi samo da bi Vama prkosio. Kazna zapravo može pojačati ovakvo ponašanje, posebno ako je izazvano nekom neprijatnošću koju pas oseća. Pripisivanje ljudskih osobina ponašanju pasa je prirodno, ali psi nisu ljudi i njihovi motivi se razlikuju od naših.  Ovaj tekst se odnosi na kućni trening psa u situacijama kada uzrok neprikladne defekacije i uriniranja nisu zdravstveni problemi i problemi u ponašanju.

Budite strpljivi sa štenetom. Njihova pažnja je kratka, kao kod deteta i zato štenci ne mogu da predvide kada kada će možda, morati da obave fiziološke potrebe. Oni mogu biti usred igre ili obroka kada osete nagon. Ponekad će štene mokriti ili imati stolicu čim ga uvedete kući iz šetnje. To je posebno frustrirajuće, ali oni će brzo shvatiti. Nikada nemojte kažnjavati štene za ovakve nezgode i nikada mu nemojte dozvoliti da vidi kako čistite nered.

Učenje psa da ima svoju kućicu je odlično i za kućni trening. Ova metoda se razlikuje od jednostavnog zatvaranja šteneta kada niste kući da ne bi pravilo probleme. Jednostavno zatvaranje, neće ništa naučiti štene i samo je jednostavno za vlasnika. Učenje psa da neko vreme provodi u svojoj kućici će pomoći štenetu da uspostavi određenu rutinu. Eliminacija počinje da se obavlja po određenom rasporedu i smanjuje se verovatnoća da štene mokri ili defecira na neprikladnom mestu.

Hranjenje pokreće ceo sistem za varenje. Pokreti creva javljaju se ubrzo nakon hranjenja šteneta i zato je potrebno da nakon obroka provedete što više vremena napolju sa štenetom ili da ga odnesete na mesto gde želite da obavlja fiziološke potrebe. Nagradite ili pohvalite štene svaki put kada to uradi na pravom mestu. Igranje, takođe stimuliše pokrete creva, pa štene nakon jela ne bi trebalo da preteruje sa igrom da ne bi povratilo hranu.

Zatvaranje šteneta za kratko vreme uči ga kada je vreme za odmor. Ono, međutim ne bi trebalo da bude dugo zatvoreno jer će tako biti prinuđeno da fiziološke potrebe obavi unutra. Ako štene mora ostati zatvoreno duže, potrebno je da mu obezbedite veći prostor u kome ćete jedan deo ostaviti za obavljanje fizioloških potreba. Izuzetak od ovog pravila je zatvaranje preko noći. Čim štene može da spava celu noći, bez potrebe za eliminacijom, pustite ga.

Pokušajte planirati zatvaranje u približno isto vreme u periodu od bar dve nedelje. Ako se štene dobro prilagođava rasporedu, male varijacije u rasporedu su dozvoljene. Ali ako kasnite sat vremena kući, očekujte nezgodu.

Kada raspored postane prilično rutinski, počnite da ostavljate štene u maloj izolovanoj prostoriji. Skinite vrata sa kućice i ostavite štenetu da je slobodno koristi. Ostavite ga samo na kratko, ne više od dvadeset minuta prvi put. Kada dođete kući, izvedite štene napolje i pohvalite dobro ponašanje.

Nekoliko zatvaranja u kućicu će ispraviti greške koje štene pravi. To obično neće trajati duže od nekoliko nedelja. Uskoro, ono će moći slobodno da bude pušteno u celoj kući dok ste Vi odsutni. Ako štene i dalje ima nezgode, ako mokri u kućicu ili preko noći, ili ako ne uspeva da se navikne na rutinu, to može biti znak da neki deo obuke treba ponoviti ili da štene možda ima neki zdravstveni problem. U ovoj situaciji konsultujte Vašeg veterinara za savet i lečenje.

you