Sigurna anestezija za Vašeg ljubimca
Opšta anestezija se primenjuje kada je potrebno da pacijent bude potpuno bez svesti za obavljanje hirurške intervencije ili za pregled koji zahteva da pacijent bude potpuno miran. Značajan napredak u medicini i tehnologiji je doveo do smanjenja rizika za Vašeg ljubimca prilikom uvođenja u opštu anesteziju.Rizik uvek postoji, ali detaljne analize krvi , poboljšanje opreme za praćenje vitalnih parametara tokom intervencije i bolji lekovi su unapredili sigurnost anestezije.
Prvi način da veterinar smanji potencijalni rizik za pacijenta je utvrđivanje da li postoje bilo kakvi zdravstveni problemi koji bi se mogli iskomplikovati tokom anestezije. Abnormalnosti u opštem fizičkom pregledu , temperaturi i broju otkucaja srca mogu ukazati na bolest. Krvna slika i biohemijska analiza krvi mogu ukazati na anemiju, poremećaj u radu jetre i bubrega i na disbalans elektrolita. Merenje krvnog pritiska i elektrokardiogram (EKG) preporučuju se pre uvođenja u anesteziju da bi se utvrdile moguće abnormalnosti.
Anestetici dovode do pada krvnog pritiska što može smanjiti snabdevenost tkiva kiseonikom. Pre intervencije se aplikuje intravenska kanila preko koje se aplikuje infuzija koja pomaže u održavanju krvnog pritiska i sprečava oštećenje bubrega i drugih organa.U hitnim slučajevima, preko intravenske kanile se aplikuju lekovi koji mogu spasiti život Vašem ljubimcu.
Endotrahijalni tubus se postavlja tako da prolazi kroz usta do dušnika i omogućava disanje i povezivanje pacijenta sa aparatom za inhalacionu anesteziju. Inhalacioni anestetici su sigurniji od injekcionih anestetika. Samo mali procenat inhalacionog anestetika se metaboliše u jetri, pa je oporavak dosta brz, dok se injekcioni lekovi duže eliminišu iz tela. Poboljšanje uređaja za praćenje vitalnih parametara tokom anestezije je mnogo doprinelo bezbednosti. Pulsni oksimetar i CO2 monitor prate da li se u organizmu Vašeg ljubimca obavlja adekvatna razmena gasova. EKG otkriva srčane aritmije koje mogu biti znak ozbiljnih problema tokom operacije. Merenje krvnog pritiska osigurava odgovarajuću snabdevenost tkiva kiseonikom. Obučeni tehničar stalno pratiti vitalne znakove i obaveštava hirurga o svim neočekivanim promenama.
Specifični protokol anestezije određuje veterinar. Oni su dobro opremljeni da bi Vaš ljubimac bio zdrav i siguran tokom anestezije.Komplikacije anestezije se javljaju, ali postaju sve ređe jer se prvo procenjuje zdravstveno stanje pacijenta, dostupni su sigurniji lekovi i uz korišćenje bolje tehnologije omogućeno je pažljivije praćenje vitalnih znakova.