fbpx

Trudnoća i porođaj

Gestacioni period mačke (period između parenja i porođaja) je oko 63 – 65 dana. Pre planiranog parenja trebalo bi uraditi kompletan klinički pregled. Takođe, trebalo bi uaditi testove na virusne infekcije mački ( virusna leukemija i mačija imunodeficijencija ) i dehelmintizaciju mačke( očistiti je od crevnih parazita) da ne bi prenela parazite na mačiće. Prema preporuci veterinara mačka se može i vakcinisati pre parenja. Kada je trudnoća neplanirana ili ako mislite da je Vaša mačka možda trudna trebalo bi da je odnesete kod veterinara da se to potvrdi i ako je potrebno da dobije odgovarajući preventivni tretman. Mačke obično imaju u leglu od 2 do 5 mačića, a broj se tokom trudnoće može odrediti rentgenskim snimkom oko nedelju dana pre porođaja.

Tokom graviditeta i dojenja mačka bi trebalo stalno da ima dostupnu kvalitetnu hranu za mačiće kako bi obezbedila dovoljne količine dodatnih proteina,masti i kalcijuma koje su joj potrebne da bi podigla zdravo leglo. Sveža voda bi trebala uvek da bude dostupna. Za porođaj može se koristiti velika kartonska kutija u koju ćete staviti tople prostirke.Važno je da kutija bude dovoljno velika za mačku i njene mačiće kada se rode. Jastuk koji greje se ne preporučuje zato što mačići dok su mali, neće moći da se sklone ako im je suviše vruće.

Mačka može postati posebno zahtevna tokom trudnoće i to je normalno ponašanje.Posvetite joj dodatnu pažnju koju traži. Ako postane agresivna, to može biti znak bola ili komplikacija tokom trudnoće. U ovoj situaciji obavezno konsultujte veterinara.

Možda će biti potrebno da pomognete Vašoj mački prilikom porođaja i da skinete posteljice sa novorođenih mačića. Generalno, Vi ne biste trebali da joj smetate prilikom porođaja, ali ako ona ne može da skine posteljicu, uklonite je Vi da biste sprečili da se mače uguši. Tu će biti amnionske tečnosti koja može ući u usta i pluća mačeta i potrebno je da je aspirirate pomoću šprica ili da je nežno istresete. Podstaknite disanje mačeta tako što ćete ga snažno, ali nežno trljati dok ne počne da mjauče i da se pomera, a zatim dopustite mački da završi doterivanje.

Retko je potrebno da se radi carski rez kod mačke, osim ako postoje komplikacije kao što je distocija (mače je zaglavljeno u porođajnom kanalu).Telefonski brojevi veterinara bi uvek trebali da su Vam pri ruci u slučaju da Vašoj mački zatreba pomoć. Porođaj obično traje nekoliko sati. Ako je prošlo više od 20 minuta od kada su počele kontrakcije, a mače se nije rodilo ili ako vidite da je mače u porođajnom kanalu duže od 10 minuta, to je urgentno stanje i zahteva hitnu intervenciju veterinara.

Odluku da želite da Vaša mačka ima potomstvo ne bi trebali da donesete pre nego što dobro razmislite o stotinama hiljada mački koje završe u azilu ili na ulici svake godine. Sterilizacija i kastracija su jedini način da se izbegnu neželjena legla mačića.

you