Upala mokraćne bešike i kamen u bešici
Problemi sa mokraćnom bešikom i uretrom (izvodni kanal mokraćne bešike) su česti kod mački. Donji delovi mokraćnog sistema mogu biti zahvaćeni upalom, infekcijom, kamenom ili opstrukcijom. Zajedno, ova stanja se nazivaju Mačiji urinarni sindrom (eng.FUS) ili Bolest donjih delova urinarnog trakta (eng.FLUTD). Simptomi koji mogu ukazati da Vaša mačka ima infekciju urinarnog trakta uključuju otežano mokrenje, krv u mokraći ili mokrenje izvan posipa.
Cistitis kod mački
Cistitis predstavlja upalu mokraćne bešike. Kod pasa, često se javlja zbog infekcije. Iako se infekcije javljaju i kod mački, oko 60% slučajeva cistitisa kod mački je idiopatski, što znači da je uzrok nepoznat. Kao mogući uzroci ispituju se virusi i stres.
Mačke sa cistitisom mokre često, male količine urina u kojem je prisutna krv, bolno im je kada mokre i oglašavaju se prilikom uriniranja. Ako mačka ima bilo koji od ovih simptoma trebalo bi je odvesti kod veterinara na pregled i analizu urina. Analiza urina može otkriti infekciju i druge probleme. Ako je otkrivena infekcija, uzorak urina se može poslati u laboratoriju da bi se izolovao uzročnik infekcije i odredilo koji je antibiotik najbolji za tretman (urinokultira).U slučaju hroničnog cistitisa ili cistitisa koji se ponavlja, može se uraditi rentgenski snimak da bi se dobilo više informacija o stanju mokraćne bešike.
Infekcije mokraćne bešike tretiraju se antibioticima. Nažalost, ne postoji specifičan tretman za idiopatski cistitis. Promena ishrane, tako da mačka unosi više vode i da se promeni pH vrednost urina često je veoma korisna. Smanjivanje stresa je takođe dobra ideja. Za ublažavanje neprijatnosti i sprečavanje sekundarnih infekcija primenjuju se lekovi.
Mokraćni kamen
Mokraćni kamen (urolit) može biti ozbiljan problem, koji čak može ugroziti život Vaše mačke. Uroliti se sastoje od kristalisanih minerala, kao što su struviti, oksalati, urati, ili cistinski kristali. Oni se mogu naći u bilo kom delu urinarnog trakta. U bešici, oni izazivaju iritaciju, čime se povećava verovatnoća za nastanak cistitisa ili bakterijske infekcije. U uretri, oni mogu izazvati opstrukciju i onemogućiti mokrenje. To dovodi do nakupljanja urina u bešici i spračavanja bubrega da prečišćavaju krv. Ako ovo stanje potraje nekoliko dana nastupa smrt. Ovo stanje se podjednako često javlja i kod mužjaka i kod ženki, ali opstrukcija uretre je češća kod mužjaka zbog užeg promera uretre.
Mačke koje pate od urolitijaze imaju simptome slične cistitisu. Međutim, mačke koje imaju opstrukciju, često idu u posip i nameštaju se da mokre, ali nema mokraće. Ovo može izgledati kao da mačka ima zatvor. Kako vreme prolazi, mačka može da povraća, javlja se otok stomaka i nastupa koma. Ako se mačka namešta da mokri, ali nema urina trebalo bi odmah da je odnesete kod veterinara.
Dijagnoza urolitijaze zasniva se na pregledu mačke i analizi urina.Rentgenski snimak, ultrazvuk i analiza krvi takođe mogu biti koristni. Za pravilan tretman, veterinar mora utvrditi mineralni sastav kamena, pronalaženjem kristala u urinu, izvlačenjem sitnijih urolita kateterizacijom ili hirurškom intervencijom.
Neki uroliti se mogu rastvoriti posebnom dijetiranom hranom, ali drugi zahtevaju hirurško uklanjanje. Opstrukcija uretre je urgentno stanje i zahteva hospitalizaciju. Kod mužjaka kod kojih se opstrukcija uretre više puta javlja preporučuje se perinealna uretrostoma.To je hirurška intervencija kojom se uklanja najuži deo uretre i na ovaj način se smanjuje verovatnoća da dođe do opstrukcije.
Oko 60% urolita kod mački sastoji se od struvita. Mačke sa istorijom struvitne urolitijaze trebalobi hraniti posebnom dijetiranom hranom koja sadrži nizak nivo magnezijuma i stvara urin sa kiselim pH. Kada se koristi dijetirana hrana mački ne bi trebalo davati ni jednu drugu vrstu hrane ili poslastica. Drugi najčešći tip urolita su kalcijum oksalati. Mačke sa istorijom oksalatne urolitijaze trebalo bi hraniti dijetiranom hranom koja sadrži nizak nivo proteina i oksalata. Ova dijeta stvara urin koji je manje kiselo.
Takođe, dobar način za podsticanje mačke da redovno mokri je obezbeđivanje adekvatnog broja posuda sa čistim posipom.