Uzgoj pasa
Odluku da želite potomstvo od Vašeg ljubimca ne bi trebalo lako da donesete. Iako je možda, lepo da imate štene od Vašeg psa, razmislite o stotinama hiljada pasa koji završe na ulici ili u azilu svake godine. Odluku da želite štence trbalo bi da donesete odgovorno i nikada ne samo zbog profita. Nepredviđene komplikacije u trudnoći i u periodu dojenja mogu dovesti do hitnog carskog reza (hirurška intervencija koja se primenjuje kada porođaj ne može da se završi prirodnim putem) ili do hranjenja štenaca na flašicu. Dopunsko hranjenje na flašicu povećava rizik za zdravlje štenaca, zahteva više Vašeg vremena i povećava troškove uzgoja.
Normalna trudnoća psa je oko 63 – 65 dana. U zavisnosti od rase, veličina legla može biti u rasponu od jednog do 14 štenaca. Određene rase pasa kao što su brahiocefalični psi (psi sa kratkom njuškom i širokom glavom) gotovo uvek zahtevaju carski rez zbog anatomske građe. Štenci prestaju da sisaju sa oko 5 nedelja, mogu se prvi put vakcinisati sa 6 nedelja i spremni su sa usvajanje sa 7 nedelja starosti. Briga o leglu štenaca u kući zahteva puno vremena i truda.
Pre parenja i mužjaka i ženku bi trebalo odvesti na pregled kod veterinara. Trebalo bi ih testirati na nasledne bolesti kao što su displazija kuka i ramena, demodikoza (parazitska bolest kože) i kriptorhizam (stanje kada se jedan ili oba testisa ne spuste u skrotum). Psi koji imaju neku od ovih bolesti ne bi trebalo da se koriste za parenje. Ženke bi trebale da se testiraju na prisustvo crevnih parazita i da se uradi dehelmintizacija da ne bi prenele parazite na potomstvo. Oba psa bi trebala da budu vakcinisana.
Tokom trudnoće i dojenja ženku bi trebalo hraniti 4 – 5 puta dnevno sa kvalitetnom hranom za štence kako bi joj obezbedili dovoljne količine proteina, masti i kalcijuma koje su joj potrebne za odgajanje zdravog legla. Sveža voda treba uvek da bude dostupna. Prostor za porođaj može da se napravi od velike kutije u koju ćete staviti tople prostirke. Važno je da kutija bude dovoljno velika da bi majka i štenci imali dovoljno prostora. Jastuk koji greje se ne preporučuje zato što štenci dok su mali, neće moći da se sklone ako im je suviše vruće.
Možda će biti potrebno da pomognete majci oko novorođenih štenaca. Generalno, Vi ne biste trebali da joj smetate prilikom porođaja, zato što uznemirenost može da zaustavi kontrakcije. Ali ako ona ne može da skine posteljicu, potrebno je da je VI uklonite da biste sprečili da se štene uguši. Tu će biti amnionske tečnosti koja može ući u usta i pluća šteneta i potrebno je da je aspirirate pomoću šprica ili da je nežno istresete. Podstaknite disanje šteneta tako što ćete ga snažno, ali nežno trljati dok ne počne da cvili i da se pomera, a zatim dopustite majci da završi doterivanje. Telefonski brojevi veterinara bi uvek trebali da su Vam pri ruci u slučaju da Vašem psu zatreba pomoć. Porođaj obično traje nekoliko sati. Ako je prošlo više od 20 minuta od kada su počele kontrakcije, a štene se nije rodilo ili ako vidite da je štene u porođajnom kanalu duže od 10 minuta, to je urgentno stanje i zahteva hitnu intervenciju veterinara.