fbpx

Uznemirenost uzrokovana razdvajanjem

Kod pasa i mačaka može se razviti anksioznost koja nastaje kao posledica razdvajanja. Emotivni stres koji ova uznemirenost izaziva, podjednako je strašan za kućnog ljubimca i vlasnika. Psi mogu postati vrlo destruktivni, a i psi i mačke mogu mokriti na vlasnikove stvari. Kazna često pojačava ovakvo ponašanje, a i popuštanje ne pomaže u rešavanju ovog problema. Desenzitizacija je neophodna da bi se uklonio uzrok koji izaziva paniku kod ljubimca i da bi se ojačala veza vlasnika sa životinjom.

Psi su društvene životinje. Divlji psi, kao što su vukovi i kojoti žive u čoporima ili grupama koje čine članovi porodice i prijatelji. Međusobni odnos pasa zasnovan je na uspostavljanju hijerarhije i razvijanju osećaja sigurnosti. Kao vlasnik psa, Vi imate ovu ulogu i potrebno je da pružite psu sigurnost koja mu je neophodna. Kada se ljubimac oseća napušteno razvija se anksioznost i ispoljava se neprihvatljivo ponašanje. Podučavanje psa da će se vlasnik vrati i da će “čopor” ponovo biti na okupu je je ključ za ublažavanje stresa.

Simptomi uznemirenosti usled odvajanja su hipersalivacija ( pojačano lučenje pljuvačke), mokrenje ili defeciranje u kući na neprihvatljivim mestima, sa ili bez koprofagije, destruktivno grebanje ili žvakanje vrata i neprestano zavijanje ili lajanje. Može biti skoro nemoguće naučiti štene pravilnom ponašanju u kući, ako se razvije anksioznost usled razdvajanja. Oni će u ovim situacijama vršiti nuždu i kada ih zatvorite u transporter ili kućicu, uprkos pravilu da pas neće prljati mesto na kojem spava.

Desenzitizacija će zahevati da pas na kratko ostane sam, pre nego što anksioznost dostigne vrhunac, a zatim podsticanje pozitivnog ponašanja pohvalama i poslasticama. Možeda će biti potrebno i da psa naviknete da udobno spava u svojoj kućici, dok ste Vi u susednoj sobi. Postepeno privikavanje je ključno. Ako ljubimca naglo ostavite dugo samog, to može izazvati da ponovo razvije strah od razdvajanja. Takođe, čin izlaska iz kuće treba biti jednoličan. Okidači koji podstiču stres su zveckanje ključeva, pakovanje tašne ili torbe, itd. Ove signale treba izbegavati. Nikada nemojte nagrađivati neprikladno ponašanje tešenjem. To može postati emocionalni okidač i pas to može shvatiti kao nešto pozitivno. Transporter ili kućica i sami mogu postati okidači za stres, a cilj privikavanja na zatvaranje nije da psa izolujete svaki put kada odlazite iz kuće. To je samo sredstvo koje ima ulogu da pomogne psu da lakše nauči dnevni raspored i da uspostavi granice.

Za pse sa težim oblikom anksioznosti, dostupni su lekovi koji će im pomoći da lakše podnesu stresne situacije. Međutim, oni retko kada pomažu sami, bez modifikacije ponašanja.

Konzultacije sa stručnjakom za ponašanje životinja takođe mogu biti korisne. U ljudskoj prirodi je antropomorfizacija ( davanje ljudskih osobina životinjama) ponašanja psa. Zato, stručan i nepristrasan posmatrač može analizirati u kojoj meri ponašanje vlasnika može doprineti razvoju anksioznosti kod psa.

Mačke kod kojih se razvije uznemirenost usled odvajanja ispoljavaju mnogo manje simptoma, osim jednog vrlo neprijatnog, a to je mokrenje i defeciranje po ličnim stvarima vlasnika, kao što su krevet i garderoba. Postoje mnogi zdravstveni uzroci neprikladne eliminacije kod mački, pa je uvek važno prvo eliminisati medicinske razloge.

you