Vakcinacija mačke
Vakcinacijom možete zaštititi Vašu mačku od ozbiljnih bolesti. Vakcina protiv zaraznih bolesti štiti Vašeg ljubimca od Panleukopenije, Herpesvirusa i Calicivirusa. Ova vakcina se daje prvi put mačićima u uzrastu od 6-8 nedelja i ponavlja se na 3-4 nedelje sve dok ne napune bar šesnaest nedelja. Ako odrasla mačka prvi put dobija vakcinu, trebalo bi da se vakcina ponovi za 3-4 nedelje, a zatim se ponavlja jednom godišnje. Vakcinu protiv besnila trebalo bi da prime svi mačići stariji od četri meseca i ova vakcina se ponavlja jednom godišnje.
Panleukopenija mačaka
Panleukopenija je ozbiljna bolest organa za varenje. Simptomi su slični Parvovirozi pasa i uključuju povišenu telesnu temperaturu, pospanost, povraćanje, proliv, dehidrataciju, gubitak apetita, pobačaj kod trudnih mački i oštećenja nervnog sistema kod novorođenih mačića. To je vrlo zarazna i često smrtonosna bolest kod nevakcinisanih mački. Panleukopenija se retko javlja kod redovno vakcinisanih mački. Herpesvirus (Rinotraheitis mački) i Calicivirus mački Ovi virusi izazivaju respiratorne bolesti. Neakcinisane mačke mogu imati ozbiljne simptome ili čak i uginuti od ove bolesti. Ovi virusi su veoma zarazni. Vakcinacija pruža nepotpunu zaštitu, ali vakcinisane mačke mogu dobiti samo blage simptome, ako se desi da se razbole.
Besnilo
Ovo je neizlečiva bolest nervnog sistema koja je uvek smrtonosna. Prenosi se između većine životinjskih vrsta, uključujući i ljude. Za inficiranje virusom besnila potreban je direktan kontakt sa telesnim tečnostima obolele životinje. Redovna vakcinacija protiv besnila je propisana zakonom. Za mačke su dostupne i druge vakcine. Veterinar Vam može preporučiti one koje su potrebne Vašoj mački.
Leukemija mački (FeLV)
Leukemija je neizlečiva imunosupresivna bolest koja čini mačku izuzetno osjetljivom na druge bolesti. Iako zaražene mačke mogu ostati zdrave nekoliko godina, bolest je na kraju ipak fatalna u većini slučajeva. FeLV se prenosi u direktnom kontaktu između mački, tako da je vakcinacija veoma važna za mačke koje izlaze napolje i u kontaktu su sa potencijalno zaraženim mačkama. Pre vakcinacije potrebno je mačke testirati na FeLV pre vakcinacije, jer vakcina ne pomaže ako je mačka već zaražena. Pvra vakcina se daje sa osam nedelja starosti i ponavlja se za 3-4 nedelje, a zatim jednom godišnje.
Virus imunodeficijencije mačaka (FIV)
Ova još neizlečiva imunosupresivna bolest, ponekad se naziva i mačiji AIDS. Zaražene mačke često su godinama zdrave, ali bolest je na kraju smrtonosna u većini slučajeva. FIV se obično prenosi mačijim ugrizom. Na žalost, dostupni testovi za FIV ne može razdvojiti zaražene mačke od vakcinisanih.
Zarazni peritonitis mački (FIP)
Ovo je obično smrtonosna bolest. Smatra se da je zarazna, ali mačke koje su inficirane obično imaju genetsku sklonost prema bolesti. Vakcina je vrlo korisna kada se daje mačkama kod kojih je prethodno testom utvrđeno da su negativne i kod onih koje su pod visokim rizikom, kao što su mačke u azilima i odgajivačnicama.
Hlamidioza mački
Izaziva tešku infekciju oka. Prenosi se direktnim kontaktom, najčešće na mestima gde je prisutan veliki broj mačaka. Vakcinacija se preporučuje za mačke koje su izložene riziku.
Bordatela
Kod mački izaziva bolest gornjih respiratornih organa i kašalj. To je veoma zarazna bolest, posebno u azilima i odgajivačnicama mački. Vakcinacija se preporučuje za mačke koje su izložene riziku.
Preventivne mere zdravstvene zaštite
Osim redovne vakcinacije i druge preventivne mere zdravstvene zaštite su važne za zdravlje Vaše mačke. Preventivni pregledi na svakih šest do dvanaest meseci mogu pomoći da se mnogi zdravstveni problemi otkriju na samom početku, dok ih je još lako lečiti. Kontrola parazita, pravilna ishrana i redovna higijena zuba pomoći će Vašeoj mački da bude zdrava u godinama koje dolaze.