Virus imunodeficijencije mački (FIV)
Virus imunodeficijencije mački (FIV) je ozbiljna virusna bolest mačaka koja je slična HIV / AIDS infekciji ljudi. Oko 13% mačaka je zaraženo. Druge životinje i ljudi ne mogu da obole. FIV može da se prevenira, ali ne može da se izleči.
Kako se mačke zaraze?
FIV se prenosi uglavnom putem ugriza koji se javljaju kada se mačke bore. Retko, majka može da prenese virus na mačiće tokom trudnoće, porođaja ili dojenja. Transfuzija krvi je takođe moguć, ali neuobičajen izvor zaraze. FIV ne može preživeti izvan tela mačke, tako da se bolest ne može širiti običnim kontaktom ili preko posuda za hranu.
Klinička slika bolesti
Kada se mačka zarazi, može da ispolji neke blage simptome, a može da prođe i bez simptoma. Kod nekih mački javlja se povišenu telesna temperatura, otok limfnih čvorova, proliv ili anemija. Jednom kada se zaraze, skoro sve mačke ostaju doživotno inficirane, ali kod nekih se simptomi ne pojavljuju godinama. U nekom trenutku virus napada imuni sistem, ostavljajući mačku nezaštićenu od drugih bolesti i parazita. Mikroorganizmi koji ne mogu da ugroze zdravu mačku, kod FIV pozitivne mačke mogu izazvati ozbiljne simptome.
Simptomi FIV infekcije uključuju gubitak apetita, tešku upalu desnih i ulceracije u ustima, proliv, povraćanje, anemiju, bolesti oka, poremećaje nervnog sistema, hronično povišenu telesnu temperaturu, hroničnu infekciju kože, ušiju i respiratornog sistema.
Kako utvrditi da li je mačka FIV pozitivna?
Veterinar može uraditi jednostavan test iz krvi da bi proverio da li je Vaša mačka FIV pozitivna. Ako u domaćinstvo u kojem ima mački unosite novu mačku, trebalo bi prvo da je testirate. Mačke koje izlaze napolje trebalo bi jednom godišnje testirati. Ako je Vaša mačka pozitivna, preporučuje se da se testiranje ponovi. To je posebno važno za mačiće do šest meseci starosti, kod kojih pozitivan rezultat testa može biti posledica imuniteta njihove majke. Ako ove mačke na ponovljenom testiranju budu negativne, one verovatno nikada nisu bile zaražene ovim virusom.
Tretman FIV-pozitivnih mački
Iako ne postoji lek za FIV, postoji nekoliko koraka koje Vi, kao vlasnik možete preduzeti da bi Vaša FIV-pozitivna mačka što duže bila zdrava. Da bi je zaštitili od sekundarnih infekcija i sprečili širenje virusa, držite FIV-pozitivne mačke u zatvorenom prostoru. Poželjno je da je odvojite od zdravih mački. Vodite računa o datumima rutinskih pregleda kod veterinara i redovnih vakcinacija. Pregledi se preporučuju na svakih šest meseci. Iako je FIV neizlečiva bolest, lečenje se primenjuje za sekundarne infekcije i za smanjivanje simptoma. Imunomodulatori i antivirusni lekovi takođe mogu pomoći.
Prevencija FIV-a
FIV se ne može izlečiti, pa je prevencija najvažnija. Držanje mačke u kući sprečava kontakt sa zaraženim mačkama. Mačke koje izlaze napolje trebalo bi sterilisati da bi se smanjila verovatnoća za inficiranje prilikom borbe. Prilikom unošenja nove mačke u domaćinstvo sa mačkama, nova mačka bi trebala da bude testirana pre nego što upozna nove prijatelje.FIV pozitivne mačke mogu da žive sa zdravim mačkama, bez prenošenja infekcije sve dok se međusobno ne grizu, ali rizik uvek postoji.
Vakcina za FIV postoji, ali nažalost ne postoji test koji bi mogao da razlikuje vakcinisane od zaraženih mački. To stvara ozbiljnu dilemu, zato što pozitivne mačke zahtevaju poseban tretman. FIV-pozitivne mačke u azilima u svetu se obično eutanaziraju. Dok se ne naprave novi testovi, odluku da li bi trebali da vakcinišete Vašu mačku ili ne trebalo bi da donesete nakon razgovora sa Vašim veterinarom.