Virus leukemije mački (FeLV)
To je ozbiljna virusna bolest mačaka. Oko 2-3% mačaki je zaraženo. Druge životinje i ljudi ne mogu da obole. FeLV se može prevenirati, ali ne i izlečiti.
Kako se mačke zaraze?
FeLV se prenosi bliskim kontaktom između mački. Zaražene mačke izlučuju virus u većini svojih telesnih tečnosti. One šire bolest prilikom borbe ili međusobnog lizanja. Majka takođe može preneti bolest na mačiće tokom trudnoće i dojenja. Iako je moguće da se bolest širi preko zagađenih posuda za hranu ili posip, ovaj način prenosa je redak. Virus može preživeti izvan tela mačke nekoliko sati.
Klinička slika bolesti
Postoje tri različite faze FeLV infekcije. U prvoj fazi infekcije, većina mački ne pokazuje simptome. Neke mačke su čak u stanju i da se bore protiv virusa. U drugoj fazi infekcije, virus napada koštanu srž. Mačke koje pređu u ovu fazu su doživotno zaražene. Međutim, mnoge još uvek izgledaju zdravo. Treća faza nastupa kada mačka počne da ispoljava simptome bolesti. Vreme između druge i treće faze infekcije može biti u rasponu od nekoliko nedelja do nekoliko godina.
FeLV može izazvati ozbiljnu imunosupresiju, što mačku čini osetljivijom na druge bolesti ili parazite. Većina simptoma koji se ispoljavaju kod FeLV infekcije su posledica upravo sekundarne infekcije. Simptomi su povišena telesna temperatura, otok limfnih čvorova, slab apetit, gubitak težine, promene u kvalitetu dlake, letargija, gingivitis i ranice u ustima, problemi sa očima, anemija, povraćanje i proliv, konvulzije i pobačaji kod trudnih mački.
FeLV takođe može da izazove leukemiju i limfom. Na kraju, većina zaraženih mački ugine od virusa, sekundarnih infekcija, leukemije ili limfoma.
Kako utvrditi da li mačka ima FeLV
Vaš veterinar može obaviti jednostavan test iz krvi da bi ovo proverio. Trebalo bi testirati sve nove mačke, posebno ako već imate mačku u kući.
Tretman za FeLV pozitivne mačke
Iako ne postoji lek za leukemiju mački, postoji nekoliko koraka koje kao vlasnik možete preduzeti da bi Vaša FeLV-pozitivna mačka bila što duže zdrava. Da bi se zaštitila od sekundarnih infekcija, a kako bi se sprečilo širenje virusa, držite FeLV pozitivnu mačku u kući, odvojenu od drugih mačaka. Vodite računa o datumima rutinskih pregleda kod veterinara i redovnih vakcinacija. U završnoj fazi infekcije, tretman se primenjuje zbog sekundarne infekcije i da bi se smanjili simptomi. Imunomodulatori i antivirusni lekovi takođe mogu pomoći.
Prevencija FeLV
FeLV se ne može izlečiti, pa je prevencija najvažnija. Držanje mačke u kući sprečava kontakt sa zaraženim mačkama. Mačke koje izlaze napolje trebalo bi sterilisati da bi se smanjila verovatnoća za inficiranje prilikom borbe ili parenja. Vakcinacija se preporučuje za mačke koje su pod visokim rizikom. Važno je da se zaražene mačke drže odvojeno od zdravih. Prilikom unošenja nove mačke u domaćinstvo sa mačkama, nova mačka bi trebala da bude testirana pre nego što upozna nove prijatelje.