fbpx

Pitanja i odgovori

Šta bi trebalo da znate pre nego što Vašeg ljubimca odvedete na hiruršku intervenciju?

Vlasnici često imaju pitanja o različitim aspektima hirurške intervencije za svog ljubimca i nadamo se da će im informacije iz ovog teksta biti korisne. Takođe, objasnićemo Vam koje odluke bi trebalo da donesete pre nego što Vašeg ljubimca odvedete na hiruršku intervenciju.

Da li je anestezija sigurna?

Današnja anestezija omogućava da hirurška intervencija bude mnogo sigurnija nego što je to bila u prošlosti. U našoj ambulanti, radimo detaljan klinički pregled Vašeg ljubimca pre aplikovanja anestetika, kako bi bili sigurni da povišena telesna temperatura ili neka druga bolest neće biti problem.

Pre hirurške intervencije važno je uraditi analizu krvi da bi se smanjio rizik od anestezije. Ova analiza se preporučuje da bi bili sigurni da jetra i bubrezi mogu da podnesu anesteziju. Čak i naizgled zdrave životinje, mogu imati ozbiljne probleme koji se bez analize krvi ne mogu otkriti. Ako problem postoji, mnogo je bolje otkriti ga pre nego što izazove komplikacije prilikom anestezije ili hirurške intervencije.

Tokom većine anestezioloških postupaka naši pacijenti dobijaju intravesku infuziju. Ovo je važan postupak koji omogućava da životinja tokom cele intervencije dobija dovoljno tečnosti, a na ovaj način je osiguran i brz pristup veni u hitnim situacijama, kada je neophodno brzo aplikovati lek.

Ako se iz analize krvi utvrdi da je prisutan ozbiljniji problem, hirurška intervencija može biti odložena dok se ovaj problem ne reši. Za starije ili bolesne ljubimce možda će pre intervencije biti potrebno da se urade dodatne analize krvi, elektrokardiogram (EKG) ili rentgensko snimanje. Važno je da se hirurška intervencija uvek obavlja na prazan želudac kako bi se smanjila opasnost od povraćanja za vreme i nakon anestezije. Da bi ovo postigli, trebalo bi da Vašem ljubimcu uskratite hranu najmanje 8 do 12 sati pre intervencije.

Da li će moj ljubimac imati šavove?

Za neke operacije, možemo koristiti resorptivne konce, koji će se sami razgraditi i nije potrebno da se kasnije uklanjaju. Neke operacije, posebno uklanjanje tumora, zahtevaju drugi tip konaca koje je kasnije potrebno ukloniti. Za obe vrste konaca važno je da pratite kako rez izgleda i da li se pojavljuje otok ili sekret. Najčešće psi i mačke ne ližu i ne žvaću previše konce, ali ponekad ovo može biti problem, pa je potrebno da i na to obratite pažnju. Ako nisu korišćeni resorptivni konci, biće potrebno da se uklone za 10 do 14 dana nakon operacije. Takođe, trebalo bi da ograničite fizičku aktivnost Vašeg ljubimca u toku prvih 10 dana nakon intervencije i u ovom periodu ne bi trebalo da ga kupate.

Da li će moj ljubimac osećati bol?

Sve što izaziva bol kod ljudi, izaziva bol i kod životinja. Kućni ljubimci, možda ne pokazuju bol na isti način kao ljudi, oni se obično ne žale i ne plaču, ali možete biti sigurni da isto osećaju. Koji lekovi protiv bolova će biti potrebni, zavisiće od vrste hirurške intervencije. Mi koristimo lekove protiv bolova (analgetike) za svaku hiruršku intervenciju da bi smanjili neprijatnost pacijentu i da bi ubrzali njegov oporavak. To može uključivati i postoperativnu injekciju koja će osigurati da pacijentu bude prijatno u šetnji, kao i da se naspava kod kuće.

Kada veterinar smatra da je potrebno, životinja će i narednih nekoliko dana dobijati lekove. Ozbiljnije hirurške intervencije obično zahtevaju i dužu primenu analgetika. Za pse, možemo preporučiti oralne antiinflamatorne lekove koje ćete primenjivati nekoliko dana nakon operacije da bi se smanjila neprijatnost i pojava otoka. Mi koristimo lekove novije generacije, kod kojih je manja verovatnoća da će izazvati neprijatnost u želucu i mogu se davati već jutro nakon intervencije.

Cena lekova zavisiće od telesne težine Vašeg psa. Mačke ne podnose dobro standardne lekove protiv bolova, ali noviji preparati omogućavaju bolju kontrolu bola nego što je to bilo moguće u prošlosti. Na dan hirurške intervencije mačke dobijaju analgetik, a ako je potrebno sa terapijom se nastavlja i narednih nekoliko dana.

Koje bi još odluke trebalo da donesem?

Dok je Vaš ljubimac u anesteziji, to je idealna prilika za obavljanje drugih manjih procedura, kao što je uklanjanje kamenca sa zuba, čišćenje uha ili aplikovanje mikročipa. Ako želite procenu da li je potrebno da se obavi nešto od ovih dodatnih usluga, molimo Vas da se konsultujete sa veterinarom kada zakazujete hiruršku intervenciju. Ovo je posebno važno, ako osoba koja dovodi ljubimca na intervenciju nije nadležna za donošenje odluka o njegovom zdravlju.

you