Aplikovanje lekova za oči
Naši kućni ljubimci mogu imati infekcije i povrede oka baš kao i mi, možda i češće od nas, jer zbog svoje radoznalosti upadaju u nevolje s vremena na vreme. Neke rase su predisponirane za probleme sa očima zbog njihove anatomije lica. Zato je vrlo važno da svaka iritacija oka bude proverena od strane veterinara, jer se situacija sa okom može brzo pogoršati. Ako je propisan lokalni oftalmološki tretman (lek za oči) , važno je da sledite uputstvo za upotrebu, primenjujete lek pravilno, i da kontrolišete oko u zahtevanim intervalima.
Kada imate pomagača koji drži životinju tretman oka je uvek lakši, međutim moguće je da prospete kapi i mast po sebi, ako ne možete da pronađete dodatni par ruku. Oči su osetljive, pa u slučaju povrede ili infekcije, ljubimac može biti fotofobičan (smeta mu svetlo) i osećati bol. Dobra vest je, da bi nakon nekoliko tretmana, oči trebale da budu manje osetljive .
Uvek počnite tako da lice životinje bude okrenuto od Vas. Kontaktom očima se pokazuje dominacija, a neki psi i mačke će biti stidljivi ako samo pokušate da ih pogledate u lice. Koristeći jednu ruku, podignite glavu ljubimca prema gore. Ako mu se to ne dopada, ostavite glavu horizontalno, njušku paralelno s podom. Sve dok nos nije spušten ka podu, moći ćete da aplikujete lek. Držite bočicu kapi za oči ili mast u drugoj ruci između palca i kažiprsta. Sa dlanom okrenutim od Vas, koristeći zadnju ivicu ruke, za povlačenje, otvorite oko nežnim zatezanjem kože iznad obrva nazad prema Vama. Ne dodirujte oko aplikatorom. Iscedite kapi ili mast prema uputstvu na očnu jabučicu. Možete ukloniti višak masti sa ruba kapka, ako je potrebno. Nežno zatvorite kapke oka u koje ste stavili lek.
Veoma je važno da ponavljate aplikaciju oftalmoloških lijekova prema uputstvu veterinara. U slučaju ulkusa rožnjače (oštećenja koje prekriva veliku površinu oka), veterinar može prepisati lokalni tretman na svaka dva sata u toku prva 24 sata. Ulkus rožnjače može brzo da napreduje do slepila ako se ne leči agresivno. Ovi pacijenti su hitni slučaji u oftalmologiji. Ako ne mislite da ste sposobni za to, pitajte svog veterinara za hospitalizaciju ljubimca dok se frekvenca aplikacije leka ne smanji. Raspored dnevnih obaveza ponekad nas sprečava da kod kuće sprovodimo lečenje našeg ljubimca na odgovarajući način.
Vaš veterinar može zatražiti da ljubimca dovedete na kontrolu. Obavezno to ispoštujte. Oko koje ne reaguje na tretman će postati više bolno i lečenje će biti teže, a verovatno i skuplje, ako se stanje pogorša u oftalmološki hitan slučaj.