fbpx

Hernija

Hernija (kila) se definiše kao protruzija (izlazak) organa kroz defekt na zidu telesne šupljine u kojoj se normalno nalazi.Kile mogu biti urođene ili stečene, kada nastaju kao posledica traume. U svakom slučaju, potrebna je hirurška intervencija, kako bi se izbegle povrede organa i tkiva koja prolaze kroz otvor hernije. Ako dođe do pritiskanja organa, to može ugroziti život životinje. Krv neće moći da prolazi kroz tkiva i organe usled pritiska i ubrzo može doći do smrti ćelija, usled nedostatka kiseonika. Urođene kile su česte. One su posledica nepravilne selekcije. Životinje sa urođenom hernijom ne bi trebale da se koriste za uzgoj, ali u ime profita, nažalost, odgajivači ih obično koriste. Najčešći tip urođene hernije je pupčana.

Otvor u trbušnom zidu gde je prošla pupčana vrpca trebalo bi da se zatvori ubrzo nakon rođenja. Međutim, u ovom slučaju, ostaje otvoren. To su obično male kile i u njima je obično, zarobljena samo mala količina masnog tkiva somaka. U ovim situacijama one obično ne predstavljaju problem za zdravlje životinje. Povremeno, otvor kile može biti toliko velik da omogući prolazak creva. Veće kile bi trebalo sanirati, da bi se sprečili potencijalni problemi u budućnosti. Druga vrsta urođene hernije je ingvinalna hernija. Ingvinala regija je područje u kojem se zadnji ekstremiteti spajaju sa stomakom. Za ove hernije je uvek neophodna hirurška intervencija, zato što su to obično veliki otvori i najčešće su bilateralne (sa obe strane stomaka).

Traumatske kile nastaju nakon povrede, kao što je udar automobila ili napad veće životinje. One mogu nastati bilo gde na telu i tada je hirurška intervencija neophodna. Dijafragmatska hernija omogućava prolazak trbušnih organa u grudni koš. Organi vrše pritisak na pluća, usled čega će životinja teško disati ili će u nekim situacijama, izgubiti svest. Ovo je urgentno stanje koje zahteva hitno lečenje.

Ne postoje uopšteni simptomi kile, ali postoje simptomi koji ukazuju da je u pitanju strangulaciona hernija. Izbočenje na stomaku koje se iznenada pojavljuje i ne može se lako, ili se ne može uopšte vratiti, znak je da je kila verovatno, strangulaciona. Može se pojaviti tamna promena ispod kože usled loše cirkulacije krvi organa koji je uklješten otvorom hernije. Životinja će osećati jak bol i trebalo bi je hitno odvesti kod veterinara. Tkivo će nakon vrlo kratkog vremena početi da odumire bez kiseonika.

Nakon operacije hernije, ljubimcu bi trebalo ograničiti aktivnost tokom 2-4 nedelje, da bi se osigurao potpuni oporavak.