Kastracija – Sterilizacija ženke
Sterilizacija ili ovariohisterektomia je hirurška intervencija koja je veoma značajna za zdravlje Vašeg ljubimca. U tekstu su navedene važne činjenice koje bi trebali da znate pre nego što odlučite da sterilišete Vašu mačku.
Hirurška procedura sterilizacije
Sterilizacija je hirurška intervencija koja se izvodi u opštoj anesteziji. Pre početka intervencije biće potrebno da se stomak Vaše mačke ošiša i dezinfikuje. Tokom operacije veterinar će ukloniti oba jajnika i matericu. Nakon ove intervencije Vaša mačka više neće ulaziti u teranje i neće moći da ima mačiće.
Iako je sterilizacija rutinska intervencija, uvek postoji određeni stepen rizika prilikom uvođenja životinje u opštu anesteziju. Veterinar će preduzeti određene mere da bi Vaš ljubimac bio siguran, proveriće rad srca i pluća pre aplikovanja anestezije i konstantno će pratiti njihov rad tokom intervencije. Veterinar će Vam verovatno kao dodatnu sigurnosnu meru predložiti i analizu krvi pre intervencije, a tokom intervencije Vašem ljubimcu će aplikovati infuziju.
Prednosti
Nesterilisana ženka, obično ima teranje nekoliko puta godišnje. Tokom ovog perioda Vaša mačka će glasno mjaukati i možda mokriti izvan posude sa posipom. Takođe učiniće sve da bi došla do mužjaka. Kao posledica toga, postoji veliki rizik da je udari automobil.
Kod nesterilisanih ženki se u visokom procentu javljaju tumori mlečnih žlezda, lažna trudnoća, infekcije materice i tumori reproduktivnih organa. Sterilizacijom se rizik od pojave tumora značajno smanjuje. Često ćete čuti da je za Vašu mačku dobro da bar jednom ima mačiće, međutim njoj to uopšte nije potrebno.
Značajna korist sterilizacije je što ovako na najbolji način možete pomoći da se smanji broj napuštenih životinja na ulici. Svake godine veliki broj pasa i mačaka na ulicama ugine ili budu uspavani. Niko od nas ne želi da doprinese ovoj tužnoj statistici, ali ponekad to i nesvesno činimo. Čak i mačići koje poklonimo u naizgled, dobre domove često završe na ulici.
Postupak pre operacije
Posavjetujte se s Vašim veterinarom kada je najbolje da sterilišete Vašu mačku. Obično se preporučuje da se ova intervencija radi sa šest meseci. Preporučuje se da se, ako je moguće intervencija ne radi kada je mačka u teranju. Noć pre intervencije uklonite hranu i vodu Vašem ljubimcu.
Postupak nakon operacije
Vaša mačka može da ide kući uveče nakon operacije ili može biti hospitalizovana u veterinarskoj ambulanti preko noći. Ako ide kući isti dan, očekujte da neće biti baš potpuno svesna. Trebalo bi da je držite u toplom, sigurnom i zatvorenom prostoru, daleko od drugih kućnih ljubimaca. Prvih nedelju dana nakon operacije pokušajte da malo ograničite njenu aktivnost.Proveravajte rez svaki dan. Manji otok je normalan, ali ako se pojavi iscedak, veći otok ili ste zabrinuti za Vašu mačku nemojte se ustručavati da kontaktirate veterinara. Veoma je važno da nakon hirurške intervencije posuda sa posipom bude čista.
Ako je Vaša mačka bila u teranju kada je sterilisana, određeno vreme nakon intervencije će privlačiti mužjake. Tokom oporavka, trebalo bi da ne bude u kontaktu sa mužjacima, da ne bi bila slučajno povređena. Konci se uklanjaju nakon 10-14 dana. Ako imate bilo kakvih pitanja u vezi Vašeg ljubimca nakon operacije, ne ustručavajte se da pozovete Vašeg veterinara.