fbpx

Elektrohemoterapija – novi pristup tretmana tumora

Kod pasa i mačaka, tretman većine tumora, se svodi na hirurško odstranjivanje promene, tretman zračenjem, citostaticima ili kombinacijom ovih metoda. Prilikom odabira adekvatnog načina lečenja, veterinar uzima u obzir brojne faktore, kao što su: lokacija i karakteristike tumora, opšte stanje pacijenta, nemogućnost kompletnog uklanjanja tumora hirurškom intervencijom, kao i opasnost od metastaza.
U pojedinim slučajevima, zbog lokacije tumora, kao i zbog agresivnog i invazivnog rasta, kompletno odstranjivanje tumora nije moguće. Usled nepotpunog uklanjanja tumora, postoji opasnost od ponovnog rasta, zbog toga se nakon hirurške intervencije preporučuje tretman zračenjem kako bi se odložio ili u potpunosti prevenirao ponovni rast tumora. Iako je efikasan, tretman zračenjem je znatno zahtevan, jer podrazumeva višestruko anesteziranje životinje, dugotrajno trajanje samog tretmana, nekada čak 4-5 nedelja, kao i visoke troškove za vlasnike pasa i mačaka.
Alternativni tretman u ovakvim slučajevima je elektrohemoterapija. Iako ovakav naziv zvuči „šokantno“, potencijalne prednosti ovakvog načina tretmana su višestruke, naročito u slučajevima kada ne postoji mogućnost sprovodjenja hirurške intervencije ili zračenja.

Šta je elektrohemoterapija?
Elektrohemoterapija predstavlja lokalni tretman tumora pomoću kombinacije citostatika i visokonaponskih električnih implusa. Ovi implusi dovode do povećanja propustljivosti ćelijske membrane tumorskih ćelija, i na taj način se povećava apsorpcija citostatika i do 1000 puta više u odnosu na sistemsku primenu leka.

Koji tipovi tumora mogu biti tretirani elektrohemoterapijom?
Primena elektrohemoterapije, kod pasa i mačaka, se koristi za tretman tumora lokalizovanih na koži ili u potkožnom tkivu. Najčešći tipovi tumora gde se primenjuje su:
 Melanom
 Karcinom skvamoznih ćelija
 Sarkom mekih tkiva
 Sarkom nastao nakon injekcione aplikacije leka kod mačaka (Feline injection-site sarcoma)
 Tumor plazma ćelija
 Lokalizovani kožni limfom kod pasa
 Mastocitom niskog ili srednjeg stepena gradacije
 Perinealni i rektalni tumori
 Pojedini tumori unutrašnjih organa – traheje i jednjaka (u zavisnosti od lokacije)
Koji lekovi se koriste u elektrohemoterapiji?
Najčešće se upotrebljavaju bleomicin i cisplatin.

pre tretmana

Kako se primenjuje elektrohemoterapija?
Tretman je individualni za svakog pacijenta. U nekim slučajevima životinje su anestezirane ili sedirane, mada u većini slučajeva postupak se izvodi u svesnom stanju, što predstavlja prednost ovakvog načina tarapije. Doziranje citostatika zavisi od veličine tumora (ako se lek aplikuje lokalkno, u tumor) ili zavisi od površine tela pacijenta (ako se lek aplikuje sistemski, i/v). U nekim slučajevima, količina leka može biti podeljena na dva dela, pa se jedan deo aplikuje lokalno, a drugi deo sistemski. Takođe u nekim slučajevima jedan lek (bleomicin) može biti aplikovan lokalno, a drugi lek (cisplatin) sistemski. Tretman u proseku traje 20-30 minuta, i nakon završetka nije potrebna hospitalizacija. Ponavljanje tretmana se vrši na nedeljnom nivou, neophodna su tri uzastopna tretmana, a u zavisnosti od tipa i veličine promene, kao i samog odgovora na terapiju, mogu se sprovoditi dodatni tretmani.

posle tretmana, regresija tumora bez hirurškog zahvata

Da li postoje neželjeni efekti elektrohemoterapije?
Neželjeni efekti su veoma retki. Kod pojedinih životinja se mogu javiti lokalne reakcije na koži kao što su: crvenilo, otok i nekroza. Ukoliko dođe do nekroze, u roku od par nedelja će doći do saniranja defekta.

Koliko je efikasna elektrohemoterapija?
Stepen uspešnosti terapije zavisi od vrste, lokalizacije i veličine tumora. U većini slučajeva, tretman dovodi do zaustavljanja rasta tumor, smanjenja veličine i potpune eliminacije tumora. Značajna prednost elektrohemoterapije, u odnosu na ostale načine tretmana, je mogućnost ponavljanja postupka, u slučaju ponovnog rasta tumora. Neoperabilni tumori nakon sprovedenog tretmana mogu biti operabilni.

Zaključak
Elektrohemoterapija predstavlja bezbedan i efikasan pristup lečenja tumora kod pasa i mačaka. Niska cena i način primene predstavljaju prednost u odnosu na ostale načine lečenja.