Prekid prednjeg ukrštenog ligamenta
Prekid prednjeg ukrštenog ligamenta je povreda ligamenta koji pruža stabilnost kolenu. Ruptura može nastati akutno, usled povrede ili hronično, kao posledica degenerativnih procesa. U svakom slučaju, hirurška intervrncija je tretman izbora za lečenje kolena i sprečavanje daljih artritičnih promena na zglobu.
Ukršteni ligament se tako zove, zato što prelazi preko zgloba. Počinje na zadnjoj strani butne kosti i završava se na prednjem delu potkolenice. Na ovaj način se sprečava da se donji deo ekstremiteta pomera nepred nezavisno od gornjeg dela. Veterinar često može dijagnostikovati potpuni prekid prednjeg ukrštenog ligamenta palpacijom. Delimične rupture se češće dijagnostikuju na osnovu simptoma i, tokom vremena, stvaranja zadebljanje na kosti i zglobnoj kapsuli kolena. MRI ili hirurško ispitivanje zgloba je jedini način da se potvrdi delimični prekid prednjeg ukrštenog ligamenta.
Postoje dve tehnike koje se najčešće koriste za saniranje ovog problema. Prva metoda je ekstra-kapsularna sanacija. Ova operacija uključuje otvaranje zajedničke kapsule zgloba, da bi se uklonio ligament i hrskavica meniskusa, ako je oštećena. Zglobna kapsula se zatim zatvara šivenjem. Monofilamentni najlon se provlači iza fabele, male kosti koja se nalazi blizu butne kosti, a zatim i kroz otvor koji se pravi na grebenu potkolenice i tu se pričvršćuje. Ovaj šav oponaša funkciju prednjeg ukrštenog ligamenta. Oporavak obično zahteva 10 do 12 nedelja šetnje samo na povodcu i fizikalnu terapiju. Ponekad je potrebno ukloniti konac, ako nakon nekoliko meseci pukne, ali ožiljno tkivo koje se formiralo oko njega će nastaviti da podupire koleno.
Druga hirurška tehnika se zove TPLO (tibial plateau leveling osteotomy). U ovoj metodi, zglobna kapsula se otvara i ligament i meniskus se uklanjaju kao i kod prethodne metode. Zatim se vrši osteotomija (sečenje kosti) i rotacija tibije (kost potkolenice), nakon čega se izvrši stabilizacija pomoću posebno dizajnirane pločice. Na ovaj način je promenjen ugao nagiba potkolenice, što dovodi do promene mehanike kolena i na taj način se postiže stabilizacija. Važno je da nakon ove intervencije fizička aktivnost bude maksimalno ograničena do kontrolnog rentgenskog snimka koji se pravi za 6-8 nedelja nakon zahvata da bi se proverila brzina oporavka. Oporavak kod mladih pasa traje oko 4 nedelje, dok je starijim psima ponekad potrebno i 12 nedelja. Ograničenje aktivnosti i fizikalna terapija se obično primenjuju 16 nedelja.
Nakon itervencije neophodni su lekovi protiv bolova. Prporučuje se i korišćenje hondroitina i Omega 3 masnih kiselina, da bi se dugoročno pružila podrška zglobovima i omogućio zdrav život Vašem ljubimcu.